Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat Zoo Praha

 

Bažant palawanský (Polyplectron napoleonis)

Zatímco samice je hnědá a na ocase má jen jednu řadu modrých „ok“, samec je celkově modrý s černou kresbou, delší ocas mu zdobí dvojitá řada výrazných skvrn a na temeni má zašpičatělou chocholku.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Hrabaví (Galliformes)
Čeleď Bažantovití (Phasianidae)
Rozšíření Asie (filipínský ostrov Palawan)
Biotop tropický les (tropické nížinné lesy)
Potrava části rostlin, bezobratlí (semena, drobné plody, listy a výhonky, bezobratlí)
Rozměry délka 40–50 cm (z toho ocas 16–25 cm), hmotnost 0,3–0,5 kg
Rozmnožování Samice snáší 2 vejce, sedí na nich sama 18–20 dní.

Zajímavosti

BAŽANTI OBECNĚ: Ačkoli se v češtině užívá termín bažant pro řadu druhů pestrých exotických ptáků z řádu hrabavých, nemusí jít vždy o blízce příbuzné rody. Jsou to pevně stavění ptáci trávící většinu času na zemi, kde pátrají po potravě pomocí silných nohou s drápy vhodnými k hrabání. Raději běhají, než létají. V případě nebezpečí se však snaží raději zmizet v hustém podrostu a jen v nouzi prudce a hlučně vystartují do vzduchu. V noci vzlétají do korun stromů, kde nacházejí při spánku větší bezpečí. U většiny bažantů je samice zbarvena celkem nenápadně a je to právě ona, kdo sedí na vejcích a vodí mláďata. Samci mívají pestřejší peří a mnohdy i nápadně zvětšená ocasní pera, kterých využívají jako lákadla pro samičky v době toku. Domovinou bažantů je Asie, i když některé druhy byly vysazeny i v jiných světadílech a staly se součástí tamní fauny. V pražské zoo v současnosti chováme více druhů bažantů, ze kterých mnohé patří mezi ohrožené druhy, jednak v důsledku lovu (obvykle pro peří), jednak proto, že dochází k ničení jejich původního prostředí. Jejich půvab můžete obdivovat ve voliérách v dolní části zoo.  BAŽANT PALAWANSÝ: z filipínského ostrova Palawan je zařazen jako zranitelný druh. Obývá nížinné lesy, kde vede skrytý život a nikdy netvoří hejna. Pro samce, kteří váží kolem 430 g a měří až 50 cm, je typické zářivé peří a vysoká černá chocholka na hlavě.

Ochrana

Jeho domovské lesy obrovskou rychlostí mizí kvůli těžbě dřeva a bažantů rychle ubývá. Proto se těší přísné mezinárodní ochraně a v Červeném seznamu IUCN je veden jako zranitelný druh.

Chov v Zoo Praha

V zoo se tito bažanti objevili hned dvakrát. Chovali jsme je již v letech 1963−1973 a poté od roku 1988. První mláďata byla úspěšně odchována v roce 1995.

Umístění v Zoo Praha Dolní část zoo