Pohledem ředitele

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, foto: Petr Velenský, Zoo Praha
Pohledem ředitele
Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku. Foto Miroslav Bobek

Raději jsem o tom moc nemluvil, abych to ještě nezakřikl, a trpělivě počkal do soboty. Pak jsem šel Pietě s hrstí moučných červů blahopřát.

Slon pralesní v gabonském národním parku Pongara. Foto Miroslav Bobek

Když jsem byl loni s českou delegací krátce v africkém Gabonu, odnesl jsem si velký zážitek ze schůzky s tamním ministrem pro lesy, oceány, životní prostředí a klimatickou změnu Leem Whitem. Ona už jen skutečnost, že ve frankofonní středoafrické zemi se stal ministrem běloch narozený v Manchesteru,...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zásluhou moderátorky a vstřícného publika to byla vydařená beseda. S tím šlo ovšem ruku v ruce, že jsem si pustil pusu na špacír a vyzradil jedno skryté tajemství pražské zoo.

Po gorilí samici Duni (na snímku) byla nyní potvrzena březost i u samice Kijivu. Foto: Tereza Šolcová, Zoo Praha

Když všechno dobře dopadne, budou příští rok v Rezervaci Dja hned DVĚ nová gorilí mláďata.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První dvě letošní mláďata bongů horských jsem propásl – rozumí se, že jsem je neviděl v den narození –, ale to třetí bylo nedělňátko a za ním už jsem se dostal. Zastihl jsem ho ležící u nohou jeho již čtrnáctileté matky Maureen, která mě bedlivě sledovala. Všechno vypadalo v pořádku. Bohužel...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Samičce luskouna krátkoocasého Šišce bylo ve středu půl roku. Její odchov můžeme považovat za završený – a do seznamu historických úspěchů Zoo Praha zanést další položku, v tomto případě tučným písmem.

Letecký pohled na základnu v Údolí klášterů, v pozadí Potok Jižního kláštera. Foto Miroslav Bobek

Kdykoli jsme v západním Mongolsku vypouštěli koně Převalského přepravené z Evropy, zažíval jsem pocit zadostiučinění. Jak jinak… Podobný pocit jsem však měl i minulý týden, když jsme se po půlroční přestávce vrátili na východ Mongolska, do Údolí klášterů. 

Panda červená. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Častou otázku, které zvíře v zoo je nejoblíbenější, by šlo odbýt replikou, že pro každého nějaké jiné. To je ovšem pravda jen do určité míry. Některá zvířata jsou podstatně oblíbenější než zvířata jiná. Ovšemže nesmírně populární jsou třebas gorily. Nebo sloni. A pochopitelně také lvi,...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Z pochůzek po areálu zoo mám i nějaké ty fotografie motýlů. Když jsem se na ně včera díval, zjistil jsem, že jich je docela slušná sbírka a že v ní mám i dost vzácné druhy. Na pár záběrů od Sklenářky se dokonce ve svých zprávách odkazují experti, kteří mi příslušné druhy určovali.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nedávno jsme v Darwinově kráteru představili vombatí samičku Winkleigh. A nově máme v této expozici také současníka dinosaurů. Je jím wolemie vznešená, jejíž neuvěřitelný příběh se před zraky lidí z celého světa začal odvíjet ani ne před třiceti lety.

Přihlášení k newsletteru