Zoo Praha na pomoc Ukrajině

Ostatní články

Zoo Praha  |  27. 04. 2022


Seznamte se s aktivitami Zoo Praha na podporu Ukrajiny: prostřednictvím sbírkového konta či zakoupením benefiční prohlídky s chovatelem můžete pomoci ukrajinským zoo. A pro ukrajinské rodiny, které by chtěly navštívit zoo, máme v nabídce speciální tlumočené programy. 

Vůči ruské agresi se Zoo Praha již ve čtvrtek 24. února vymezila pozastavením členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), která sídlí v Moskvě a sdružuje především zařízení z někdejšího východního bloku. Tuto asociaci již dříve opustily ukrajinské zoo. 

 


JAK SE ZAPOJIT DO POMOCI UKRAJINSKÝM ZOO?

Sbírkové konto

Na speciální podúčet sbírkového konta Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“ mohou zájemci zaslat libovolnou částku. Veškerý výtěžek je určen na podporu ukrajinských zoo. Pražská zoo by také velice ocenila, kdyby česká veřejnost šířila informaci o podúčtu. 

Číslo účtu: 43-6804660247/0100
Variabilní symbol: 2022
Zpráva pro příjemce: Ukrajina

QR kód Ukrajina


Kompletní údaje i pro platbu ze zahraničí:

Account number / Číslo účtu: 43-6804660247
Bank code / Kód banky: 0100
IBAN No.: CZ2401000000436804660247
SWIFT / BIC: KOMBCZPPXXX
Account name / Název účtu: ZOOLOGICKÁ ZAHRADA – POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT
Bank name / Název banky: Komerční banka a.s.
Bank address / Adresa banky: Na Příkopě 33 č.p. 969, Praha 1, 114 07
Beneficiary name / Název příjemce: Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Beneficiary address / Adresa příjemce: U Trojského zámku 120/3, Praha 7, 171 00
Variable symbol / Variabilní symbol: 2022
Remittance information / Zpráva pro příjemce: Ukrajina / Ukraine


Kolik se doposud podařilo vybrat a jak budou peníze využity?

Sbírku podporují všechny členské organizace UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad) a do 31. srpna se na speciálním podúčtu sešlo 4 956 273,34 Kč od 2 470 přispěvatelů.

Z prostředků již byly financovány první zásilky materiální podpory ukrajinským zoo: krmení pro zvířata a nejrůznější veterinární a chovatelské vybavení (svítilny, baterie, powerbanky, nabíječky, hasicí přístroje, pastičky na myši, kanystry, ošacení, spací pytle, hygienické potřeby) jsme dovezli do Zoo Varšava, odkud dále směřovalo či bude směřovat do ukrajinských zoo. Polským kolegům se podařilo dopravit zásilku mimo jiné do Zoo Charkov nebo například do Zoo dvanácti měsíců poblíž Kyjeva. Dále jsme převedli 20 000 euro na účet Zoo Mykolajiv, 10 000 euro pak obdržela Zoo Charkov a 5 000 euro Safari Zoo Berďansk.

Náklad z Prahy v Zoo Varšava, u slavné vily Żabińských. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha 

Mimořádné benefiční prohlídky s chovateli

S dalším nápadem, jak získat finanční prostředky na podporu ukrajinských zoo, přišli sami chovatelé z pražské zoo: zájemce budou ve skupinkách o maximálně deseti účastnících provázet po svých úsecích a tam, kde je to možné, vezmou návštěvníky i do zázemí. Cena jedné přibližně hodinové prohlídky je 1 000 Kč a zakoupíte ji na e-shopu Zoo Praha.

Vizuál benefičních prohlídek s chovatelem


Vybírat lze z následujících možností:

Výprava za šelmami (vlci eurasijští, hyeny čabrakové, levharti mandžuští, tygři ussurijští)
Data a čas konání: 6., 14., 22. a 28. dubna od 16.00
Provádí: Veronika Šejstalová
Prohlídkový okruh zahrnuje i provozní cestu, kam se jinak návštěvníci nemají šanci podívat.

Návštěva Údolí slonů
Data a čas konání: 9., 23., a 30. dubna od 16.00
Provádí: Martin Kristen, Lukáš Pokorný, Monika Durlevićová
Zahrnuta je i prohlídka jinak nepřístupného zázemí.

Procházka za primáty (gorily a obyvatelé Opičích ostrovů)
Data a čas konání: 1., 5., 6., 12., 14:, 20., 22., 27. a 28. dubna od 13.30
Provádí: Martin Vojáček

Návštěva Afrického domu
Data a čas konání: 4., 12., 15., 16., 19., 22., 26. a 27. dubna od 15.45
Provádí: Jindra Kotrbáčková, Věra Pátová

Výprava za hrochy a antilopami
Data a čas konání: 1., 4., 11., 19., 25. a 28. dubna od 15.00
Provádí: Lucie Křížová

Procházka za ledními medvědy
Data a čas konání: 4., 7., 12., 15., 25. a 29. dubna od 16.00
Provádí: Denisa Zběhlíková

Veškerý výtěžek z benefičních prohlídek jde na podporu ukrajinských zoo. Na fotografii vrchní chovatel Martin Vojáček při krmení chápanů středoamerických. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha 

Charitativní vstupenka

Zoo Praha připravila také speciální Charitativní vstupenku ve čtyřech nominálních hodnotách (100 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč, 2 000 Kč). Symbolická vstupenka má formu daru a je rovněž součástí veřejné sbírky „Pomáháme jim přežít“ se zacílením na zoologické zahrady na Ukrajině. Zakoupit ji lze na e-shopu Zoo Praha.

 


NABÍDKA PRO UKRAJINSKÉ NÁVŠTĚVNÍKY

Vstup za korunu

Ještě do soboty 30. dubna mohou ukrajinské ženy a děti navštívit Zoo Praha za symbolickou 1 korunu, po tomto datu pak již bude pro všechny návštěvníky v platnosti běžné vstupné.

Akce je vázaná výhradně na ukrajinský cestovní pas s vízem strpění, vydaným Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR ne s datem starším než 23. 2. 2022, případně hraniční průvodku s vlepeným vízovým štítkem strpění vydaným Ministerstvem vnitra ČR nebo Policií ČR ne s datem starším než 23. 2. 2022.
Všichni ostatní občané Ukrajiny, kteří nesplňují výše uvedené podmínky, mají vstupné dle tarifu zoo.

Dny pro ukrajinské rodiny s dětmi

Tlumočené programy pro ukrajinské rodiny pokračují, a to 5. 5., 9. 5., 19. 5. a 23. 5., začátek je vždy v 10.00, 11.00 a 13.00.

Zvířata v naší zoo se hladit nesmí. V Dětské zoo vám to však dovolíme! Pohladíte si naše ovce či kozy a nakrmíte je speciálním krmením, které od nás dostanete.

Dárky pro ukrajinské děti

Nově uvádí Zoo Praha možnost podpory ukrajinských rodin darováním suvenýru dětem. Zájemci mohou zakoupit jakýkoli předmět v e-shopu Zoo Praha a při volbě dopravy vybrat způsob „Dárky pro ukrajinské děti“. Tyto předměty budou pak darovány ukrajinským dětem z organizovaných skupin při nejbližší vhodné příležitosti v rámci soutěžního programu.


Dále Zoo Praha poskytuje zázemím rodinám ukrajinských zaměstnanců firem, které působí v jejím areálu. Zároveň ubytováváme také kolegy z ukrajinských zoologických zahrad a jejich rodiny; aktuálně se to týká tří žen z Charkova.

 

ПРАЗЬКИЙ ЗООПАРК СПІВЧУВАЄ УКРАЇНЦЯМ

Свою позицію щодо російської агресії Празький зоопарк уже визначив у четвер, 24 лютого, призупинивши своє членство в Євро-Азіатській регіональній асоціації зоопарків та акваріумів (ЕАРАЗА), яка базується в Москві та об’єднує переважно об’єкти колишнього східного блоку. Українські зоопарки вже раніше вийшли з цієї асоціації.

Крім того, Празький зоопарк готує допомогу для сімей українських працівників компаній, які працюють на його території. Коли це стане можливим, він також підтримуватиме українські зоопарки, які постраждали від російської агресії.

Ще до суботи, 30 квітня, українські жінки та діти можуть відвідати Празький зоопарк за символічну 1 крону, після цього від 01.05.2022 вже діятиме звичайний платний вхід для всіх відвідувачів.

ДНІ УКРАЇНСЬКИХ СІМЕЙ З ДІТЬМИ

Перекладені програми для українських сімей продовжуються – 5, 9, 19 і 23 травня, початок завжди о 10, 11 і 13 год.

Дати: 5.05., 9.05., 19.05., 23.05. 2022
Час: початок завжди о 10, 11 та 13 год
Локація: зустріч учасників біля головного входу

У заздалегідь визначені часи перед головним входом чекатимуть працівники (гіди) Зоопарку Праги з перекладачами-волонтерами, які проведуть групу одним з наступних маршрутів:

Маршрут A: Червона панда → Павільйон Ракоса → Великий Вольєр → Мавпячі острови → Мурахоїди → Пелікани → Дитячий зоопарк

Маршрут B: Острів лемурів → Морські леви → Пінгвіни → Кратер Дарвіна → Дельта Дунаю → Павільйон великих черепах → Дитячий зоопарк

Приблизно о 11, 12 та 14 год годування тварин у зоопарку для дітей з екскурсоводом та українським перекладачем – діти від екскурсовода отримуватимуть кормові кульки та зможуть годувати переважно овець та кіз, екскурсовод може розповісти й про інших тварин на території дитячого зоопарку.

На завершення екскурсії діти отримують подарунки, придбані спонсорами зоопарку в інтернет-магазині, а екскурсовод робить спільне фото.

ЯК ДО НАС ДОЇХАТИ?

АВТОБУСОМ
№ 112 від зупинки «Nádraží Holešovice» (станція метро лінії C) або від зупинки «Podhoří» (від порома, яким можна скористатися)
№ 236 з «Podhoří» (з порома), з «Bohnice»

ТРАМВАЄМ
№ 17 лінія від зупинки «Sídliště Modřany» до зупинки «Trojská», далі автобусом № 112,
у зворотному напрямку лінія від зупинки «Vozovna Kobylisy» до зупинки «Trojská», далі автобусом

Користування громадським транспортом для громадян України безкоштовне.

 

Související příspěvky

Zoo Praha vypravila již čtvrtý transport pomoci Ukrajině (tisková zpráva, 7. 4. 2022)

Na pomoc (nejen) ukrajinským zoo (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 19. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí možnosti podpory chovatelských zařízení na Ukrajině i pomoc pro ukrajinské rodiny (tisková zpráva, 16. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí možnost podpory ukrajinských zoo koupí „Charitativní vstupenky“ (tisková zpráva, 9. 3. 2022)

Zoo Praha vypravila transport s pomocí pro ukrajinské zoo (tisková zpráva, 8. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí mimořádné benefiční prohlídky na podporu ukrajinských zoo i programy pro ukrajinské rodiny (tisková zpráva, 7. 3. 2022)

Ukrajinské zoo v ohni války (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 5. 3. 2022)

Pomoc zoologickým zahradám na Ukrajině (tisková zpráva, 4. 3. 2022)


Chodíte rádi do Zoo Praha? Zajímáte se o dobrou fotografii a jste soutěživí? Pak je tato soutěž určena právě vám!

Rodina z Úval má zakoupenou roční permanentku, do Zoo Praha tak chodí pravidelně. Pozice miliontého návštěvníka je během podvečerní návštěvy prý velmi překvapila. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Bránou Zoo Praha prošel v neděli odpoledne letošní miliontý návštěvník – přesněji řečeno rodina se dvěma dětmi. Za své unikátní pořadí obdržela speciální dary i pamětní listinu. Milion lidí přivítala Zoo Praha naposledy...
Přihlášení k newsletteru