Zoo Praha na pomoc Ukrajině

Ostatní články

Zoo Praha  |  07. 02. 2024


Děkujeme, že přispíváte na pomoc ukrajinským zoologickým zahradám! Níže si můžete přečíst, jak jsou vybrané finanční prostředky využívány.

Vůči ruské agresi se Zoo Praha již ve čtvrtek 24. února 2022 vymezila pozastavením členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), která sídlí v Moskvě a sdružuje především zařízení z někdejšího východního bloku. Tuto asociaci již dříve opustily ukrajinské zoo. 

Vzápětí po ruském vpádu na Ukrajinu vyhlásila Zoo Praha také sbírku na pomoc ukrajinským zoologickým zahradám a zejména ve spolupráci se svými polskými partnery z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií začala přes Polsko zasílat na Ukrajinu krmivo a vybavení. Následovala finanční podpora vybraných ukrajinských zoo a na sklonku roku 2022 pak byl pro Zoo Mykolajiv zakoupen výkonný dieselagregát.


JAK SE ZAPOJIT DO POMOCI UKRAJINSKÝM ZOO?

Prostřednictvím Zoo Praha můžete ukrajinské zoologické zahrady podpořit aktuálně dvěma způsoby: příspěvkem na sbírkové konto nebo zakoupením charitativní vstupenky.

Sbírkové konto

Na speciální podúčet sbírkového konta Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“ mohou zájemci zaslat libovolnou částku. Veškerý výtěžek je určen na podporu ukrajinských zoo. Pražská zoo by také velice ocenila, kdyby česká veřejnost šířila informaci o podúčtu. 

Číslo účtu: 43-6804660247/0100
Variabilní symbol: 2022
Zpráva pro příjemce: Ukrajina

QR kód Ukrajina


Kompletní údaje i pro platbu ze zahraničí:

Account number / Číslo účtu: 43-6804660247
Bank code / Kód banky: 0100
IBAN No.: CZ2401000000436804660247
SWIFT / BIC: KOMBCZPPXXX
Account name / Název účtu: ZOOLOGICKÁ ZAHRADA – POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT
Bank name / Název banky: Komerční banka a.s.
Bank address / Adresa banky: Na Příkopě 33 č.p. 969, Praha 1, 114 07
Beneficiary name / Název příjemce: Zoologická zahrada hl. m. Prahy
Beneficiary address / Adresa příjemce: U Trojského zámku 120/3, Praha 7, 171 00
Variable symbol / Variabilní symbol: 2022
Remittance information / Zpráva pro příjemce: Ukrajina / Ukraine

Sbírku podporují všechny členské organizace UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad). 

Charitativní vstupenka

Zoo Praha připravila také speciální Charitativní vstupenku ve čtyřech nominálních hodnotách (100 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč, 2 000 Kč).

Symbolická vstupenka má formu daru a je rovněž součástí veřejné sbírky „Pomáháme jim přežít“ se zacílením na zoologické zahrady na Ukrajině. Zakoupit ji lze na e-shopu Zoo Praha.

 

 

KOLIK SE DOPOSUD PODAŘILO VYBRAT A JAK JSOU PENÍZE VYUŽÍVÁNY?

Do 31. ledna 2024 se na speciálním podúčtu sešlo
5 364 547,68 Kč od 2 551 přispěvatelů.


Mimořádný příspěvek ve výši 220 591,34 Kč (9 363 EUR) byl na účet připsán 14. 11. 2022 od Freunde Hauptstadtzoos z Berlína.

Z prostředků jsou financovány zásilky materiální podpory ukrajinským zoo: krmení a stelivo pro zvířata i nejrůznější veterinární a chovatelské vybavení, jako jsou léčiva, svítilny, baterie, powerbanky, nabíječky, hasicí přístroje, pastičky na myši, kanystry, lana, ošacení, spací pytle či hygienické potřeby.

První zásilky jsme dovezli do Zoo Varšava, odkud dále směřovaly do ukrajinských zoo. Polským kolegům se podařilo dopravit zásilku mimo jiné do Zoo Charkov nebo například do Zoo dvanácti měsíců poblíž Kyjeva.

Dále jsme převedli po 20 000 euro na účty Zoo Charkov a Zoo Mykolajiv, po 10 000 euro obdržely Zoo Kyjev a Safari Zoo Berďansk. Částky 5 000 euro pak putovaly do Mena Zoo, Lutsk Zoo a do zooparku Limpopo.

Náklad z Prahy v Zoo Varšava, u slavné vily Żabińských. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha  

Na sklonku roku 2022 byl do Zoo Mykolajiv za mimořádného nasazení mnoha lidí dopraven výkonný dieselagregát, který zajistí zvířatům a zaměstnancům teplo a světlo i během častých výpadků elektřiny.

Dieselagregát určený pro Zoo Mykolajiv před transportem na Ukrajinu. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

DALŠÍ FORMY POMOCI

Podporu Ukrajině vyjádřila Zoo Praha také zavedením symbolického vstupného ve výši 1 Kč pro ukrajinské občany, zejména ženy a děti prchající před válkou. Tato akce trvala od 28. února do 30. dubna 2022 a doprovázena byla speciálními programy tlumočenými do ukrajinštiny.

S dalším nápadem, jak získat finanční prostředky na podporu ukrajinských zoo, přišli v březnu 2022 sami chovatelé: zájemce ve skupinkách o maximálně deseti účastnících vždy zhruba hodinu provázeli po svých úsecích, a kde to bylo možné, vzali návštěvníky i do zázemí. Výtěžek z těchto benefičních prohlídek putoval také na konto „Pomáháme jim přežít“.

Dále Zoo Praha připravila pomoc pro rodiny ukrajinských zaměstnanců firem, které působí v jejím areálu.
 

Související příspěvky

Přelomový rok 2022 v Zoo Praha (shrnutí, v němž nemohla chybět pasáž o pomoci Ukrajině, 31. 12. 2022)

Zoo Praha vypravila již čtvrtý transport pomoci Ukrajině (tisková zpráva, 7. 4. 2022)

Na pomoc (nejen) ukrajinským zoo (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 19. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí možnosti podpory chovatelských zařízení na Ukrajině i pomoc pro ukrajinské rodiny (tisková zpráva, 16. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí možnost podpory ukrajinských zoo koupí „Charitativní vstupenky“ (tisková zpráva, 9. 3. 2022)

Zoo Praha vypravila transport s pomocí pro ukrajinské zoo (tisková zpráva, 8. 3. 2022)

Zoo Praha nabízí mimořádné benefiční prohlídky na podporu ukrajinských zoo i programy pro ukrajinské rodiny (tisková zpráva, 7. 3. 2022)

Ukrajinské zoo v ohni války (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 5. 3. 2022)

Pomoc zoologickým zahradám na Ukrajině (tisková zpráva, 4. 3. 2022)


Kriticky ohrožený bažant Edwardsův je jedním z vlajkových druhů kampaně Vietnamazing. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Již více než 35 evropských zoologických zahrad se zapojilo do kampaně Vietnamazing, která má pomoci ochraně vietnamské přírody. Tu poznamenala válka, ohrožuje ji pytláctví a ničení přirozených ekosystémů a neprospívá jí ani...

První koně Převalského na území středního Kazachstánu po stovkách let. Na snímku tři čeští rodáci: Zleva hřebec Zorro, uprostřed klisna Zeta II, napravo klisna Ypsilonka. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Koně Převalského, které Zoo Praha na začátku června přepravila do Kazachstánu, se v místních podmínkách dobře adaptují. Obě skupiny už využívají celý prostor aklimatizačních ohrad a naučily se také vstupovat do jezírek a...
Přihlášení k newsletteru