Ukrajinské zoo v ohni války

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  05. 03. 2022


Přicházejí srdcervoucí zprávy i z ukrajinských zoologických zahrad.

Fotografie z Mykolajiva, kterou pořídil prezident ukrajinské unie zoologických zahrad Vladimir Topčij. Zdroj: Facebookový profil Vladimira Topčiho Fotografie z Mykolajiva, kterou pořídil prezident ukrajinské unie zoologických zahrad Vladimir Topčij. Zdroj: Facebookový profil Vladimira Topčiho

Hned na počátku ruské invaze zasáhlo několik střel Ekopark Feldman v Charkovské oblasti. Další zásahy později poškodily různé expozice, takže došlo k útěkům zvířat. V samotném Charkově mohou zaměstnanci tamní zoo pracovat jenom dvě až tři hodiny a jinak jsou v krytech…

Hlavní zpráva z Kyjeva byla tato: „Válka způsobuje zvířatům strašný stres, takže část z nich byla přesunuta do vnitřních prostor a podzemních galerií. Veterináři sledují jejich emoční stav a v případě potřeby poskytují sedativa.“ Současně naši kyjevští kolegové varovali před dezinformacemi a zdůrazňovali, že „ošetřovatelé zoologické zahrady, veterináři, inženýři a další jsou na místě 24/7“. I u nás se totiž objevily falešné zprávy, že kyjevskou zoo všichni opustili a zvířata nechali napospas.

Nejvíc informací jsme měli a máme ze zoo v Mykolajivě, kterou vede prezident ukrajinské unie zoologických zahrad Vladimir Topčij. Z jeho zpráv vyjímám:

     „26. února ve večerních hodinách u naší zoologické zahrady došlo k bitvě za účasti
     tanků. – Děkujeme za vaši ochotu pomoci, ale ještě to není potřeba.“

     „Každým dnem je situace stále napjatější, ozývají se výbuchy, je vyhlášen nálet. Ale
     zoo funguje, o zvířata se staráme, jsou krmena. Vytrváme až do konce.“

     „Je vzdušný poplach. Sirény. Hlasité zvuky explozí. Ale zoo funguje, zoo bojuje. Čtyři
     naši zaměstnanci šli na frontu, dva na obranu města.“

     „Podmínky se velmi ztížily. Máme rezervu píce, ale složitější je situace s masem.
     Máme ho na čtyři dny.“

Kromě několika velkých zoologických zahrad je na Ukrajině i mnoho menších chovatelských zařízení různé úrovně. Z jednoho z nich, které se nachází u Kyjeva, vezli kolegové z polské Zoo Poznaň tucet tygrů a lvů. Navzdory tomu, že cestou byli obklíčeni ruskými tanky, jako zázrakem dorazili v pořádku do Polska.

Právě malá zařízení začala zejména v posledních dnech volat o pomoc. Proto v Polsku vzniká středisko, kde se shromáždí krmiva i nejrůznější materiál a odkud bude přes Lvov vše distribuováno dál na Ukrajinu. Ve chvíli, kdy píši svůj sloupek, připravujeme pro tento „hub“ zásilku z České republiky. Pořizujeme ji z prostředků, které přicházejí na sbírkové konto Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“. V pondělí jsme na něm zřídili ukrajinský podúčet, a i když nikdo nepředpokládal, že ukrajinské zoo budou potřebovat pomoc tak brzo, nyní se hodí. Dobrá zpráva je, že se k této naší sbírce připojilo již sedmnáct českých a slovenských zoologických zahrad a že ho podpořil například také Durrell Conservation Wildlife Trust.

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat! Příspěvky na pomoc ukrajinským zoo můžete zasílat na č. ú. 43-6804660247/0100, VS 2022, zpráva pro příjemce „Ukrajina“.


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

V Jihoafrické republice nemusíte ještě ani odjet z letiště a už máte Velkou pětku. Na tamních bankovkách najdete levharta, lva, nosorožce, slona i buvola.

Šestiměsíční Gaia v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Dnes je gorilí samičce Gaie přesně šest měsíců. Abych měl k této příležitosti její aktuální snímky, šel jsem ji s předstihem vyfotografovat.




Přihlášení k newsletteru