Třikrát z Návratu divokých koní

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 06. 2025


Tři snímky zachycují tři klíčové události letošního Návratu divokých koní. Pořídili je americká fotografka Ami Vitale, můj kolega ze zoo Oliver Le Que a já.

Foto: Ami Vitale Foto: Ami Vitale

Loni se historicky první transport koní Převalského z Evropy do Zlaté stepi ve středním Kazachstánu neobešel bez potíží. Ty však zcela vybledly ve srovnání s těmi letošními, zejména s tou největší. V pondělí nám zbývala čtvrthodinka jízdy na kbelské letiště, když se nám z přepravní bedny vyboural hřebec Wisky a začal pobíhat mezi auty po Pražském okruhu. Naštěstí se nám ho za pomoci policistů podařilo velmi rychle odchytit a přepravit do záložního výběhu v zoo; nepochybuji však, že snímky hřebce pobíhajícího po dálnici se díky bulvárním médiím dostaly k ohromné spoustě lidí. Radost z toho nemám, ale bráno z druhé strany, v Kazachstánu se mi o den později dostalo gratulací, že nyní má náš projekt opravdu pořádnou publicitu.

Ani letu s koňmi z Prahy do Arkalyku se nevyhnuly potíže, ale nakonec jsme je v pořádku dovezli až na místo – jednoho hřebce a dvě klisny v letadle Armády ČR, jež letělo z Prahy, a čtyři klisny ve stroji, který je naložil v maďarském Debrecínu. V reintrodukčním centru Alibi ve Zlaté stepi jsme těchto sedm převaláků v úterý večer postupně vypustili do dvou aklimatizačních ohrad. Počet divokých koní ve Zlaté stepi tak stoupl na čtrnáct.

Vypouštění hřebce Galvana, foto: Oliver Le Que

Vypouštění hřebce Galvana, foto: Oliver Le Que

Vypouštění nově přivezených koní do aklimatizačních ohrad byla významná událost, ovšem k události skutečně historického významu došlo o den později, ve středu večer. Tehdy pracovníci reintrodukčního centra rozpojili plot aklimatizační ohrady, v níž se nacházel hřebec Zorro s pěti klisnami. Všechny tyto převaláky jsme do Zlaté stepi přepravili z Prahy a z Berlína loni a po roční aklimatizaci nastal čas, aby se rozběhli do volnosti. Spolu se zmíněnou Ami Vitale a s kameramanem ČT Markem Halfarem jsme ukryti v trávě opodál zaznamenávali, jak se divocí koně poprvé po stovkách let rozběhli Zlatou stepí. Byl to úchvatný pohled!

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 

 


Foto: Ami Vitale

Tři snímky zachycují tři klíčové události letošního Návratu divokých koní. Pořídili je americká fotografka Ami Vitale, můj kolega ze zoo Oliver Le Que a já.

Korovec jedovatý žije v pouštních oblastech na jihozápadě USA a severozápadě Mexika. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jestli chcete vidět zvíře, jehož výzkum přinesl v důsledku miliardy dolarů, a co víc, pomohl v léčbě nespočtu lidí, zajděte se do Terária v Zoo Praha podívat na korovce jedovatého.




Přihlášení k newsletteru