Zvířata se učí

Zvířata se učí

Proč se mají zvířata v zoo něco učit? Právě proto, aby mohla zůstat volná, přirozená a přitom našla s chovatelem společnou řeč.

Představme si několikatunového sloního samce, k němuž z bezpečnostních důvodů nelze vstoupit. Jak mu ošetříte chodidla, jak prohlédnete ústní dutinu? Jednou možností je slona uspat, což stojí nemalé úsilí veterináře, chovatelů, spoustu peněz a chtě nechtě i určité riziko pro slona. Druhou možností je, že slon zkrátka a jednoduše přijde sám ke kontaktní mříži, která odděluje jeho a chovatele. Do otevřeného okénka dá nohu a drží ji tam tak dlouho, dokud mu není ošetřeno kopyto. Pak nastaví postupně i další nohy, otevře tlamu pro kontrolu ústní dutiny a na závěr si může nechat třeba odebrat krev z ucha. To vše bez stresu, dobrovolně, jen „za několik rohlíků.“

Podobných případů je v zoo celá řada. Cvičení lachtanů na veterinární prohlídku, měření teploty a ošetření kopyt koním Převalského, vážení velkých želv, nebo samotné přecházení z jednoho prostoru tak, aby se ten druhý dal uklidit. Díky správnému přístupu a pravidelnému tréninku jde vše většinou bez větších potíží.

Metoda, kterou používáme, se jmenuje POZITIVNÍ POSILOVÁNÍ a její podstatou je jedno „společné slovo“ mezi chovatelem a zvířetem, které říká: „Teď jsi to udělal správně!“. Tímto „společným slovem“ může být podle druhu píšťalka, kliker, lusknutí prsty, písknutí ústy, určitý pohyb, světlo baterky nebo opravdu jedno konkrétní slovo (třeba „výborně“). Jakmile mezi chovatelem a zvířetem existuje cesta, jak se dorozumět, pochopí zvířata mnohem víc, než byste čekali.

Cvičení je pro zvířata často velká zábava a těší se na něj. Někdy je ale situace těžší. Proto, aby potíží bylo co nejméně, funguje v pražské zoo Oddělení tréninku zvířat. Odborníci, kteří v něm působí, pomáhají chovatelům a zvířatům najít společnou řeč. Kromě samotného tréninku však pomáhají zvířata také bavit formou enrichmentu, tedy obohacováním prostředí vedoucím k přirozené aktivaci zvířat v zoo.

 

Představení se zvířaty

V přilehlých prostorách Rezervace Bororo byl vybudován Amfiteátr, který je určen pro představení se zvířaty.

Od září 2019 do března 2020 se představení konají o víkendech a svátcích ve 13.00 za příznivého počasí.

Vstup do amfiteátru se otevírá 10 minut předem. Zvířata se potřebují na svůj výkon soustředit, proto není možné vcházet do amfiteátru po začátku představení ani areál opouštět před koncem programu.

Abyste si užili vystoupení vy i zvířata, nekonzumujte v areálu jídlo ani pití, nesahejte na cvičící zvířata a nekrmte je, během vystoupení nevstávejte ze sedadel, nepřecházejte a dbejte instrukcí trenérů a obsluhy areálu.

Kůň Převalského byl po dlouhou dobu erbovním zvířetem naší zoo. Však se také Zoo Praha o záchranu tohoto posledního divokého koně nemalou měrou zasloužila.

Naši skupinku lachtanů tvoří samec Meloun, jeho maminka Julinka a samičky Bára, Wendy a Abeba se svým mládětem. Lachtani jsou neobyčejně inteligentní a hravá zvířata, pro které by snad největším nebezpečím byla nuda.


Blízko hlavního vchodu do zoo žije skupina lemurů. I když se Vám to nemusí zdát, lemur je velice inteligentní stvoření, které se učí velmi rychle.   Mezi lemury ve skupině vládne hierarchie a tak na odměnu za cvičení si...

Medvědy lední chováme ve dvou prostorných výbězích v horní části zoo. Pravidelné ukázky pro veřejnost s nimi sice neděláme, ale to neznamená, že se medvědi nemusí nic učit.


Nosál je hravá a inteligentní šelma z Jižní Ameriky. Právě díky jeho hravosti a inteligenci chovají často domorodé děti nosály jako domácí mazlíčky.

Sloni patří k výjimečně inteligentním zvířatům, díky čemuž se s nimi může kvalitně a rozmanitě pracovat. Zároveň ale bohužel patří k velmi nebezpečným chovancům, kteří způsobují velmi často svým chovatelům vážná...


Štětkouni Mickey a Morris k nám přišli z Anglického Colchestru v roce 2009. Štětkouni patří mezi africká prasata a stejně jako všichni zástupci této čeledi jsou poměrně inteligentní a velmi učenliví.

Kromě zvířat v expozicích chová pražská zoo i několik zvířat, která ukazují své dovednosti v Amfiteátru Rezervace Bororo. Dětem i dospělým tak zprostředkovávají setkání s živým tvorem z mnohem větší...


ZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní