Medvěd lední

Seznam zvířat

Zoo Praha  |  22. 08. 2013


Medvědy lední chováme ve dvou prostorných výbězích v horní části zoo. Pravidelné ukázky pro veřejnost s nimi sice neděláme, ale to neznamená, že se medvědi nemusí nic učit.

Medvěd lední, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha Medvěd lední, foto (c) Tomáš Adamec, Zoo Praha

Naopak, tak velká a potenciálně nebezpečná zvířata musí být chovatel schopen zavolat a zavřít do vnitřních prostor! Musí být schopen zvládnout navigovat medvěda mezi místnostmi vnitřního zařízení, přivolat si ho ke mřížím atd.

K medvědům nikdy nevstupujeme, komunikace vždy probíhá přes mříž či přes sklo výběhu.

I medvědi potřebují však zábavu, i proto je jejich výběh plný různých velkých plastových hraček a pneumatik. Před několika lety byl však u nás na návštěvě medvěd, kterého hračky nezajímaly a který si z nudy vytvářel nepěkné zlozvyky. Začali jsme ho proto trénovat. Ukázalo se, že cvičení ho nesmírně baví a svou aktivitou se zbavuje zlozvyků. Více už se dozvíte z videa.

Dnes už představení s medvědem ledním neprovádíme. Samec, který se ho účastnil, je už v jiné zoologické zahradě. Ostatní medvědi, kteří jsou nyní společně ve výběhu, se vzájemně zabaví.

Zajímavost
Mezi „trenéry zvířat“ se o ledních medvědech říká: „Když medvěd nechápe, co po něm chceš, tak se přikrčí a číhá“. Je to přirozená reakce odvozená od způsobu života v přírodě. I na dalekém severu vede k loveckému úspěchu zalehnutí u díry v ledu a dlouhé hodiny čekání na tuleně. Jiné druhy medvědů loví v přírodě zcela jiným způsobem a proto také při učení v zoo nevynikají takovou trpělivostí, jako lední medvědi


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní