Kůň Převalského

Seznam zvířat

Zoo Praha  |  22. 08. 2013


Kůň Převalského byl po dlouhou dobu erbovním zvířetem naší zoo. Však se také Zoo Praha o záchranu tohoto posledního divokého koně nemalou měrou zasloužila.

Kůň Převalského, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Kůň Převalského, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Trénink u koní slouží k tomu, aby zvířata zvládla alespoň základní úkony, jako je následování chovatele, zavření v menších oddělovacích ohrádkách, vstup do vnitřních boxů a někdy i nástup do transportní bedny. I když se nám mohou tyto úkony zdát jednoduché, pro divokého koně z otevřených stepí jsou to obtížné úkoly, které zároveň slouží jako zkoušky důvěry k chovateli. Bez dobrého vztahu mezi člověkem a zvířetem to tedy rozhodně nejde.Zajímavost
Na podzim 2009 jsme řešili obzvlášť těžký úkol s hřebcem Lenem, který se narodil v polodivokém chovu na Ukrajině a po příchodu do naší zoo se držel od chovatele mnoho měsíců v uctivé vzdálenosti. Aby se kůň naopak naučil svého chovatele následovat a my ho tak mohli zavést na menší dvorky a odstavné výběhy, nechali jsme se inspirovat metodou známou jako „přirozená komunikace“ (jinak též horsemanship nebo „zaříkávání koní“). Tuto metodu, specifickou pro koně, jsme zkombinovali s metodou pozitivním posilováním, kterou používáme u ostatních divokých druhů zvířat. Len, jako správný divoký kůň, začal s námi velmi rychle komunikovat a problémy se strachem z člověka a zavírání v odstavných výbězích se vyřešily.

Uvidíte nás...
S našim stádem se můžete seznámit o víkendech a svátcích ve 14.00 hodin při krmení Koní Převalského. V červnu, červenci a srpnu každý den. Trénink však provádíme mimo zraky návštěvníků.

Zoo Praha získala světové uznání v oboru tréninku zvířat!

Úspěchy pracoviště tréninku zvířat ocenila mezinárodní porota na celosvětové konferenci Animal Behavior Management Alliance (ABMA) konané 15.-24. dubna 2011 v USA. Více se dozvíte zde.


ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní