Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat Zoo Praha

 

Pižmovka konžská (Pteronetta hartlaubii)

Pižmovka konžská je středně velká, převážně kaštanově zbarvená kachna s černou hlavou a krkem, šedomodrým polem na křídlech a bílou špičkou zobáku.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď Kachnovití (Anatidae)
Rozšíření Afrika (západní a střední rovníková Afrika)
Biotop sladké vody, tropický les (řeky, jezera a mokřady v tropickém lese, případně břehy menších toků v lesnaté savaně)
Potrava části rostlin, bezobratlí (části rostlin, bezobratlí, malé rybky)
Rozměry délka 58 cm, rozpětí křídel 75–85 cm, váha 770–1140 g
Rozmnožování Samice snáší 7–11 vajec, sedí na nich 30–32 dní.

Zajímavosti

Její systematické zařazení není úplně jasné, vysloužila si proto samostatný rod Pteronetta. Druhové jméno hartlaubii dostala podle německého ornitologa Gustava Hartlauba. V rozlehlém areálu vytváří dva poddruhy. V přírodě nebylo sice hnízdo nalezeno, ale podle pozorování z chovů hnízdí ve stromových dutinách, příležitostně na zemi v hustém podrostu. Mláďata přepeřují z prachového šatu ve věku osmi týdnů, pohlavní dospělosti dosahuje v 1–2 letech. Dožívá se až 30 let. Potravu si hledá převážně v noci, a to ve vodě (je řazena mezi plovavé kachny, ve vodě tedy panáčkuje a nepotápí se), v bažinách i na souši. Často odpočívá na nízké větvi, na stromech také nocuje.

Ochrana

málo dotčený druh

Chov v Zoo Praha

Pižmovka konžská je vzácně chovaný pták. V roce 2013 byly pižmovky dovezeny do specializovaného neveřejného chovného centra Pinola Conservancy ve státě Louisiana v USA. Dva nepříbuzné páry z odchovu nyní putovaly přes polovinu zeměkoule až do pražské zoo, kam přišly v roce 2020. Zástupci tohoto druhu byli však do Evropy přivezeni již dříve a vzácně se je podařilo i rozmnožit, naposledy před dvaceti lety. Žádná evropská zoo ale neudržela pižmovku konžskou dlouhodobě v chovu. Návštěvníci pražské zoologické zahrady ji mohou vidět v africké voliéře v Ptačích mokřadech.

Umístění v Zoo Praha Ptačí mokřady