Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat Zoo Praha

 

Kudlanka zelená (Sphodromantis viridis)

Typická kudlanka s nápadnýma předníma nohama, velkýma očima a ostře zeleným až hnědavým zbarvením, které slouží jako maskování. Samice má šest zadečkových článků, samec osm. Oba mají na křídlech kontrastní bílou skvrnu.

Třída Hmyz (Insecta)
Řád Kudlanky (Mantodea)
Čeleď Kudlankovití (Mantidae)
Rozšíření Afrika, Evropa (západní Afrika, Středomoří)
Biotop travnaté území, listnatý a smíšený les (teplé křovinaté oblasti, zahrady, parky)
Potrava bezobratlí (Loví různé druhy bezobratlých, kteří se přiblíží na dosah.)
Rozměry délka těla až 10 cm (samice – samec je výrazně menší)
Rozmnožování Samice klade až šestkrát za život vajíčka v ootéce. Z jedné ootéky se líhne až 300 nymf.

Zajímavosti

Způsobem života se neliší od ostatních druhů kudlanek. Během dne nehybně vysedává na větvi a číhá na kořist, kterou chytá předníma nohama vyzbrojenýma ostrými trny. V době rozmnožování se sameček často stává kořistí mnohem větší samice. Ta během několika dní po páření klade vajíčka uložená v ootéce (vaječné schránce), o kterou nijak nepečuje, pouze ji přilepí na větvičku. Z ootéky se líhnou nymfy podobné dospělcům – kudlanky patří mezi hmyz s proměnou nedokonalou, tedy bez stádia kukly. Za příznivých podmínek se rozmnožuje také partenogeneticky (samice klade neoplozená vajíčka, z nichž se líhnou opět jen samice). Kudlanka zelená je oblíbeným zvířetem pro začínající chovatele, i když se jedná o krátkověkého živočicha – žije obvykle jednu sezonu.

Chov v Zoo Praha

V zoo obývá jednu z expozic v pavilonu Afrika zblízka. Vzhledem k vrozenému kanibalismu jsou kudlanky chovány solitérně.

Umístění v Zoo Praha Afrika zblízka