Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat

Lexikon zvířat Zoo Praha

 

Parmička pruhoocasá (Puntius lateristriga)

Mají typickou tmavou kresbu – podélný a dva příčné pruhy. Samci bývají v době tření kontrastněji zbarvení a na hlavě se jim objevují výrazné hrbolky.

Třída Ryby paprskoploutvé (Actinopterygii)
Řád Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď Kaprovití (Cyprinidae)
Rozšíření Asie (od jižního Thajska přes Malajský poloostrov po Indonésii)
Biotop sladké vody (menší lesní řeky s čistou vodou, tůně pod vodopády apod.)
Potrava části rostlin, bezobratlí (organické zbytky (detrit), drobné řasy, rozsivky, měkké části vodních rostlin, plankton, drobní bezobratlí)
Rozměry délka 13−15 cm
Rozmnožování Samice klade několik stovek jiker, o potomstvo nijak nepečují.

Zajímavosti

PARMIČKY OBECNĚ: Parmičky jsou zástupci řádu máloostných (Cypriniformes), a to jeho nejpočetnější čeledě – kaprovitých (Cyprinidae). Jako ostatní druhy této skupiny nemají zuby, ústa mohou vysunout do jakési trubice a jsou buď bez vousků, nebo mívají jeden až dva páry masitých vousků. Místo žaludku mají jen rozšířené střevo. Na rozdíl od čichavců se u nich takřka vůbec nesetkáme s péčí o potomstvo, což kompenzují tím, že kladou velké množství jiker.  PARMIČKA PRUHOOCASÁ: Vyhledává čisté vody s nezarostlým dnem – vodou ohlazené balvany, hrubý štěrk, oblázky. Lze ji zastihnout i v silně kyselých, tmavých vodách ve starobylých rašeliništích. Zatímco mladé rybky se sdružují do početných hejn, dospělé lze zastihnout spíše ve volných nepočetných skupinách a samci bývají spíše samotářští. Samice vypouští jikry volně do vody. Potěr se líhne během 24−36 hodin a rozplavává se po 3−4 dnech.

Chov v Zoo Praha

V současné době druh nechováme.