Zvířata a expozice

Konipas bílý (Motacilla alba)
Konipasi jsou drobní štíhlí pěvci s dlouhým ocasem, tenkýma nohama a šídlovitým zobákem. Konipas bílý vytváří v rozlehlém areálu několik poddruhů, které se liší rozsahem bílé a černé kresby na hlavě a krku.
Třída | Ptáci (Aves) |
---|---|
Řád | Pěvci (Passeriformes) |
Čeleď | konipasovití (Motacillidae) |
Rozšíření | Afrika, Asie, Evropa (většina Evropy a Asie včetně Japonska – jižně po Írán a jihozápadní Čínu, severní a tropická Afrika ) |
Biotop | travnaté území (otevřená krajina v blízkosti vod, často ve vesnicích a městech) |
Potrava | bezobratlí (drobný hmyz a další bezobratlí) |
Rozměry | délka 18 cm, délka křídla 8,2−9,9 cm, hmotnost 19−27 g |
Rozmnožování | samice snáší 2x ročně 5–6 vajec, inkubace 10-15 dní |
Zajímavosti
Jako všichni konipasi čile pobíhá po zemi a potřásá ocasem – to mu vyneslo lidové jméno třasořitka. Hnízdí v polodutinách na skalách i v budovách, hnízdo je poměrně mohutné. Evropští konipasi obvykle na zimu odlétají do Afriky, i když u nás může vzácně i přezimovat.
Chov v Zoo Praha
Chováme ho od roku 2013.
Umístění v Zoo Praha | Příroda kolem nás |
---|
Hlavní nabídka
Nyní používáte mobilní verzi webových stránek www.zoopraha.cz. Pokud chcete zobrazit plnou verzi, klikněte zde.