Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Zlatohlávek konžský (Z. skvrnitý) (Pachnoda marginata)

Je to robustní brouk s hnědavým až rezavým zbarvením, které se liší podle poddruhu. Samec se od samice liší pouze rýhou (vtlakem) na spodní straně zadečku. 

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Třída Hmyz (Insecta)
Řád Brouci (Coleoptera)
Čeleď Vrubounovití (Scarabaeidae)
Rozšíření Afrika (západní a střední Afrika)
Biotop tropický les (lesy, křoviny)
Potrava části rostlin (dospělci zralé plody, larvy tlející části rostlin)
Rozměry délka dospělce 2–3 cm, délka larvy až 6 cm
Rozmnožování Samice klade až drobných 30 vajíček do vlhké půdy a dále o ně nepečuje. Larvy se líhnou za 3−5 měsíce, jejich další vývin trvá až 3 roky.

Zajímavosti

ZLATOHLÁVCI OBECNĚ: Zlatohlávci jsou poměrně velcí brouci z čeledě vrubounovitých. Mají krovky často kovově lesklé nebo s nápadnou kresbou. Při letu je nerozvírají, ale vysouvají zadní pár blanitých křídel zvláštními skulinami mezi krovkami a hrudí. Jsou to býložraví brouci, kteří s oblibou vyhledávají zralé plody nebo květy s velkým množstvím nektaru. Samice klade vajíčka do trouchnivého dřeva, do půdy nebo do mraveniště. Larvy se pak živí odumřelou rostlinnou hmotou a jejich vývin může trvat i několik let. V době kuklení si kolem sebe budují často pevnou schránku. ZLATOHLÁVEK SKVRNITÝ: Vytváří ve své africké domovině množství poddruhů. V dospělosti měří 2–3 cm a žije pouze 4–5 měsíců. Tito zlatohlávci se zdržují hlavně na zemi nebo na keřích, i když dovedou dobře létat. Larvy se vyvíjejí v půdě, kde se živí tlejícím substrátem. Dospělci žijí 3−4 měsíce. Patří k druhům často chovaným v zájmových chovech, protože se snadno rozmnožují a jsou nenároční.

Chov v Zoo Praha

V pražské zoo byli chováni již v 60. letech v bývalém pavilonu malých živočichů. Od roku 2022 je najdete v Rezervaci Dja - novém pavilonu goril a dalších středoafrických živočichů.

 

 

Umístění v Zoo Praha Horní část zoo