Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Lemur kata (Lemur catta)

Má celkově šedé zbarvení, bílé břicho, černobíle pruhovaný dlouhý huňatý ocas a výraznou kresbu v obličeji. Samec a samice vypadají stejně.

Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Třída Savci (Mammalia)
Řád Primáti (Primates)
Čeleď Lemurovití denní (Lemuridae)
Rozšíření Afrika (Madagaskar)
Biotop tropický les (suché opadavé i vždyzelené lesy a křoviny, galeriové lesy)
Potrava rostliny i živočichové, plody (plody, listy, květy, míza a kůra stromů, tráva, hmyz)
Rozměry délka těla 39–46 cm, délka ocasu 56–63 cm, hmotnost průměrně 2,3 kg
Rozmnožování Samice je březí 138–141 den a rodí 1-2 mláďata.

Zajímavosti

Tak trochu sice připomíná křížence mezi kočkou, psem a veverkou, ale je to poloopice. Žije výhradně na jihu ostrova Madagaskar, východně od afrického pobřeží. Stejně jako ostatní lemuři umí i lemur kata zručně šplhat, značné množství času však tráví také na zemi. Často ho zde můžeme zastihnout, jak sedí s rozpaženými předními končetinami a nastavuje břicho slunci, aby se prohřál. Je velmi společenský: žije v tlupách čítajících i přes 20 jedinců, které se během dne potulují lesem a hledají si potravu. Při přesunu po zemi ve vysokém podrostu udržují tito lemuři vzájemný kontakt pomocí kolmo vztyčeného černobílého ocasu, který vykukuje nad podrost a umožňuje členům tlupy zůstat na dohled. Lemuří ocas tak plní podobnou roli jako vztyčený deštník turistického průvodce. Má ale i další význam – lemuři kata si ho každou chvíli mnou tlapkami, čímž ho parfémují výměškem pachových žláz. Při sporu na sebe navoněnými ocasy výhružně mávají a teprve když se protivník pachem nedá zastrašit, pustí se do boje.

Ochrana

Lemur kata sice patří k nejpočetnějším z lemurů, přesto i on je ohrožen vyhubením. Galeriové lesy i trnitý buš, v nichž nejraději žije, totiž na Madagaskaru čím dál víc ustupují dobytčím pastvinám a drobí se do řady malých, izolovaných ostrůvků, v nichž se větší populace lemurů neuživí. Někde jsou navíc lemuři loveni pro maso. V Červeném seznamu IUCN je proto lemur kata řazen jako ohrožený druh.

Chov v Zoo Praha

Lemury kata mohou návštěvníci pražské zoo pozorovat s několika kratšími přestávkami již od roku 1960, kdy přišel první pár z pařížské zoo. V současnosti obývá skupina lemurů samostatný ostrov poblíž hlavního vchodu, kde se pohybují volně přímo mezi návštěvníky. Po dlouhá léta zde byla k vidění pouze mládenecká skupina, to se však změnilo v roce 2016, kdy dorazily dvě samičky z Francie, následované o dva roky později chovným samcem z Bratislavy. První mládě po mnohaleté pauze přišlo na svět v roce 2019 a od té doby následovalo již několik dalších.

Podpora chovuikona

Naše lemury kata můžete adoptovat, sponzorovat anebo jim koupit tzv. Stravenku.

Umístění v Zoo Praha Ostrov lemurů