Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Parmička žraločí (Balantiocheilos melanopterus)

Jméno dostala podle protáhlého těla a tvaru ploutví – zvláště hřbetní. Má stříbřité šupiny, černé lemy ploutví a velké oči.

Parmička žraločí, foto: archiv Zoo Praha Parmička žraločí, foto: archiv Zoo Praha

Třída Ryby paprskoploutvé (Actinopterygii)
Řád Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď Kaprovití (Cyprinidae)
Rozšíření Asie (Malajský poloostrov, Sumatra, Borneo)
Biotop sladké vody (velké řeky a jezera)
Potrava rostliny i živočichové (fytoplankton, korýši, hmyz a jeho larvy)
Rozměry délka až 35 cm
Rozmnožování Samice vypouští jikry volně do vody a nijak je nehlídá.

Zajímavosti

PARMIČKY OBECNĚ: Parmičky jsou zástupci řádu máloostných (Cypriniformes), a to jeho nejpočetnější čeledě – kaprovitých (Cyprinidae). Jako ostatní druhy této skupiny nemají zuby, ústa mohou vysunout do jakési trubice a jsou buď bez vousků, nebo mívají jeden až dva páry masitých vousků. Místo žaludku mají jen rozšířené střevo. Na rozdíl od čichavců se u nich takřka vůbec nesetkáme s péčí o potomstvo, což kompenzují tím, že kladou velké množství jiker.    PARMIČKA ŽRALOČÍ: Zdržuje se ve volné vodě (pelagický druh), kde vyhlíží a loví potravu. Často se sdružuje do hejn, ve kterých panuje určitý společenský pořádek. Jsou-li tyto parmičky chovány v malém počtu, může vést jejich potřeba zaujmout dominantní postavení k nadměrnému pronásledování ostatních jedinců nebo i jiných ryb v akváriu.

Ochrana

V Červeném seznamu IUCN je zařazena k ohroženým druhům, a to v důsledku znečišťování vod. Během posledních 10 let poklesla početnost populace na polovinu.

Chov v Zoo Praha

Chováme je od roku 2004.

 

 

Umístění v Zoo Praha Indonéská džungle