Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Ocelot stromový (Leopardus tigrinus)

Malá štíhlá kočka s typickou kresbou – na zlatavém podkladu jsou rozesety tmavé skvrny, seskupené do rozet, jejichž střed je o něco tmavší než okolí, ale bez černé tečky. Od čela přes temeno a zátylek až na krk se táhnou černé proužky. Tento druh v Zoo Praha aktuálně nechováme.      

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Třída Savci (Mammalia)
Řád Šelmy (Carnivora)
Čeleď Kočkovití (Felidae)
Rozšíření Jižní Amerika (ostrůvkovitě v rozsáhlém areálu od Kostariky po jižní Brazílii a severovýchodní Argentinu, do nadmořské výšky kolem 3 000 m)
Biotop tropický les (tropické lesy, hustý podrost )
Potrava obratlovci (malí obratlovci)
Rozměry délka těla 34–56 cm, délka ocasu 20–22 cm, výška v kohoutku 20–25 cm, hmotnost 2 kg
Rozmnožování březost 74–76 dní, počet mláďat 1–2

Zajímavosti

Tato půvabná jihoamerická šelma ze skupiny malých koček je známá i pod jménem kočka tygří nebo oncilla a patrí k nejmenším kockovitým šelmám v jižní Americe. Obývá nejrůznější lesnatá prostředí, od nížinných tropických po horské mlžné lesy v polohách kolem 3000 m n. m., po blahovičníkové plantáže i křovinaté savany. Zdržuje se pokud možno na stromech nebo v hustém podrostu, na volné prostranství se nevydává. Vede samotářský způsob života. Samci obývají poměrně rozsáhlé domovské území (i více než 17 km2), samice mnohem menší.

Ochrana

V Červeném seznamu IUCN je zařazena jako zranitelný druh. Ohrožuje ji především kácení souvislých lesů, protože se nedokáže přizpůsobit změně prostředí. Populační hustota je velmi nízká (kolem 5 jedinců na 100 km2) a jakékoliv přerušení souvislých porostů znamená, že zvířata mají mizivou možnost se setkat v době páření. K tomu se přidává i nezákonný lov pro kožešinu.

Chov v Zoo Praha

Ocelota stromového v současné době nechováme.