Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Bažant vietnamský (Lophura hatinhensis)

Donedávna byl považován za poddruh bažanta Edwardsova, se kterým je zaměnitelný v prvním roce života. Samcům bažanta vietnamského vyrůstají typická bílá ocasní pera až v druhém roce života.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Hrabaví (Galliformes)
Čeleď Bažantovití (Phasianidae)
Rozšíření Asie (endemit ze středního Vietnamu)
Biotop tropický les (lesy s hustým podrostem v nížinách od 30 do 300 m n. m.)
Potrava části rostlin, bezobratlí (plody, semena, zelené části rostlin, hmyz a jiní bezobratlí živočichové)
Rozměry délka 50–65cm, délka ocasu samců 25–27 cm, hmotnost 0,8–1,1kg
Rozmnožování Údaje z přírody nejsou doposud známy, v chovech snáší samice 4–7 vajec, na kterých sedí 25 dní.

Zajímavosti

BAŽANTI OBECNĚ: Ačkoli se v češtině užívá termín bažant pro řadu druhů pestrých exotických ptáků z řádu hrabavých, nemusí jít vždy o blízce příbuzné rody. Jsou to pevně stavění ptáci trávící většinu času na zemi, kde pátrají po potravě pomocí silných nohou s drápy vhodnými k hrabání. Raději běhají, než létají. V případě nebezpečí se však snaží raději zmizet v hustém podrostu a jen v nouzi prudce a hlučně vystartují do vzduchu. V noci vzlétají do korun stromů, kde nacházejí při spánku větší bezpečí. U většiny bažantů je samice zbarvena celkem nenápadně a je to právě ona, kdo sedí na vejcích a vodí mláďata. Samci mívají pestřejší peří a mnohdy i nápadně zvětšená ocasní pera, kterých využívají jako lákadla pro samičky v době toku. Domovinou bažantů je Asie, i když některé druhy byly vysazeny i v jiných světadílech a staly se součástí tamní fauny. V pražské zoo v současnosti chováme více druhů bažantů, ze kterých mnohé patří mezi ohrožené druhy, jednak v důsledku lovu (obvykle pro peří), jednak proto, že dochází k ničení jejich původního prostředí. Jejich půvab můžete obdivovat ve voliérách v dolní části zoo.  BAŽANT VIETNAMSKÝ: vzhledem ke skrytému způsobu života existuje jen málo ověřených údajů z přírody. V době toku láká samec samici tak, že vztyčuje chocholku, čepýří peří na hřbetě a rychle víří křídly. Samice pak sama připraví hnízdo – mělkou jamku v podrostu.

Ochrana

V Červeném seznamu IUCN je zařazen jako kriticky ohrožený druh. Důvodem je malý areál rozšíření, který navíc není souvislý a je dále rozdrobován těžbou dřeva. K dalším hrozbám patří lov pro maso.

Chov v Zoo Praha

V současné době je tento bažant chován jen v několika málo zoologických zahradách v Evropě, což výmluvně svědčí o jeho vzácnosti. Chováme je od roku 2011.

Umístění v Zoo Praha Dolní část zoo