Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zvířata a expozice

Zvířata a expozice
 

Papoušek patagonský chilský (Cyanoliseus patagonus blomaxi)

Má převážně olivové zbarvení, výrazný bílý oční kroužek, modré letky a červenou skvrnu na břiše. Samec a samice vypadají stejně.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Papouškovití (Psittacidae)
Rozšíření Jižní Amerika (hlavně Argentina, nepočetná populace také v Chile)
Biotop travnaté území (Monte desert – suché křovinaté pláně)
Potrava části rostlin, semena (Živí se hlavně semeny, která sbírá na zemi, v zimě je vybírá z velkých plodenství tamního druhu bodláku. )
Rozměry délka 14–52 cm, váha: 26–400 g
Rozmnožování Samice snáší 2–8 vajec, inkubace trvá 18–31 dní.

Zajímavosti

PAPOUŠCI OBECNĚ: Řád papoušci (Psittaciformes) zahrnuje přes 350 druhů obvykle pestře zbarvených ptáků, kteří se vyskytují v teplých oblastech celého světa a na jižní polokouli dokonce obývají i oblasti mírné. Všichni sdílejí množství společných znaků, podle kterých papouška dokáže na první pohled poznat i laik. Patří mezi ně především silný, zakřivený zobák s pohyblivou horní čelistí, kterým s lehkostí louskají i tvrdá semena, a krátké silné nohy s protistojnými prsty, které používají namísto ruky a obratně si jimi podávají potravu do zobáku. Ovšem ne všichni příslušníci tohoto řádu nesou v češtině rodové jméno papoušek. To přísluší jen přibližně padesátce z nich, převážně z Austrálie či blízkého okolí, a nemá žádnou vazbu ke skutečné příbuznosti jednotlivých skupin.  PAPOUŠEK PATAGONSKÝ CHILSKÝ: Ve své domovině nemá papoušek patagonský k dispozici mnoho přirozených stromových dutin, a proto si hloubí hnízdní nory v pískovcových či vápencových stěnách nebo útesech. Tito papoušci žijí v trvalých párech a oba rodiče stejnou měrou pečují o mláďata. Nehnízdí ale osamoceně, nýbrž v koloniích, někdy poměrně početných. V pražské zoo chováme kriticky ohrožený poddruh žijící na malém území v Chile.

Ochrana

Druh jako takový nevyžaduje ochranu, ale poddruh chovaný v pražské zoo je kriticky ohrožený.

Chov v Zoo Praha

Papoušci patagonští byli v pražské zoo k vidění krátce v 50. letech. Chilský poddruh chováme od roku 2015. Z českých zoo je v současnosti chová jen Zoo Praha.

Umístění v Zoo Praha Rákosův pavilon