Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Kagu chocholatý (Rhynochetos jubatus)

Je nezaměnitelný díky světlému zbarvení peří, červenému zobáku a nohám, dlouhé bílé chocholce a během toku i širokým pruhovaným křídlům.

Třída Ptáci (Aves)
Řád Slunatci (Eurypygiformes)
Čeleď Kaguovití (Rhynochetidae)
Rozšíření Asie (Tichomoří – Nová Kaledonie)
Biotop křovinaté oblasti a mokřady (lesy a křoviny)
Potrava obratlovci, bezobratlí (bezobratlí a malí obratlovci)
Rozměry délka 55 cm, váha 0,9 kg
Rozmnožování Samice snáší 1 vejce, inkubace trvá 33–37 dní.

Zajímavosti

Kagu je nelétavý pták, který používá široká zaoblená křídla jako lákadlo během toku. V rodinném životě vyniká svou věrností. Tvoří páry na celý život, což může být až 30 let. Při hnízdění jsou úlohy přesně rozděleny. Samice snese jediné strakaté vejce, které pak zahřívají rovným dílem oba partneři. Kagu původně neměl na rodném ostrově přirozené predátory, ale s přílivem Evropanů sem byli zavlečeni a likvidují populaci kaguů v přírodě. Jen krysy zničí více než 50 % všech snůšek. Když k tomu připočteme i rozsáhlé odlesňování kvůli těžbě těžkých kovů, není kagu v záviděníhodné situaci. Je proto zařazen jako ohrožený druh.

Ochrana

Ohrožený druh

Chov v Zoo Praha

V lidské péči patří kagu k vzácnostem a odchovy jsou zcela výjimečné. V současné době chová největší skupinu kaguů na světě Parc Zoologique et Forestier v Nouméa na Nové Kaledonii, který byl založen Michelem Corbassonem v roce 1962. V amerických zoo je chován v San Diegu a Toledu, v Asii pouze v Zoo Yokohama a v evropských chovech je zastoupen v Zoo Berlín, Zoo Wuppertal a v ptačím parku Walsrode, odkud pocházejí i kaguové, kteří přišli do Zoo Praha a Zoo Plzeň. Návštěvníci je mohou spatřit od jara 2019, kdy se představili ve spodní části zoo ve voliéře věnované ptákům oblasti Melanésie.

Umístění v Zoo Praha Dolní část zoo