Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Amazoňan modrobradý (Amazona festiva)

Středně velký papoušek s krátkým ocasem. Zbarvení je převážně zelené, poznávacím znakem je červené čelo a modré pole na temeni a pod zobákem.

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Papouškovití (Psittacidae)
Rozšíření Jižní Amerika (povodí Amazonky a jejích přítoků)
Biotop tropický les (vlhké nížinné lesy podél řek)
Potrava části rostlin (ořechy, semena, šťavnaté plody, výhonky, květy)
Rozměry délka 34 cm, váha 370g
Rozmnožování Samice snáší 3 vejce, sedí na nich 28 dní.

Zajímavosti

AMAZOŇANI OBECNĚ: amazoňani jsou jihoameričtí papoušci, které poznáte hlavně podle krátkého zakulaceného ocasu a převážně zeleného zbarvení. Ve své domovině patří k významným šiřitelům semen, v domácnostech (a to i domorodých indiánských) jsou zase oblíbení jako společníci, protože dovedou napodobovat lidskou řeč. Žijí v párech, které se sdružují do různě početných hejn, jež se během dne rozptýlí při hledání potravy a na noc se slétají na nocoviště.   Amazoňan modrobradý je vázaný na zaplavované tropické lesy, kde se zdržuje převážně v blízkosti vody. Žije většinu roku v párech, hejna vytváří jen na nocování nebo u zvláště bohatého zdroje potravy. Vzhledem k jeho úzké vazbě na původní lesy je ohrožen především kácením amazonských pralesů. Další hrozbou je přímý lov. V Červeném seznamu IUCN je veden jako téměř ohrožený druh.    

Ochrana

Málo dotčený druh. Pozvolný pokles velikosti celkové populace způsobuje úbytek přirozeného prostředí.

Chov v Zoo Praha

Zoo Praha získala tento druh vlastně už v roce 2005, kdy bylo pašerákům zabaveno 18 vajec. Většinu z nich se podařilo úspěšně inkubovat a mláďata odchovat. V roce 2014 se tito zachránění ptáci začali sami rozmnožovat. V současné době ho z českých zoo chová jen pražská.

Umístění v Zoo Praha Rákosův pavilon