Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Blavor žlutý (Pseudopus apodus)

Zajímavý je u blavora vývoj zbarvení: mláďata se líhnou šedá, s příčným černým pruhováním, zatímco dospělí ještěři jsou hnědí a mají zlatě žlutou hlavu.

Třída Plazi (Reptilia)
Řád Šupinatí (Squamata)
Čeleď Slepýšovití (Anguidae)
Rozšíření Asie, Evropa (jižní Evropa až Střední Asie)
Biotop poušť a polopoušť, travnaté území (suchá otevřená krajina)
Potrava obratlovci (bezobratlí, zřídka menší obratlovci)
Rozměry Délka 1–1,2 m (výjimečně až 1,4 m), z toho 2/3 tvoří ocas, hmotnost 250–500 g.
Rozmnožování Samice klade 6–15 vajec a chrání je celou dobu inkubace (45–55 dní).

Zajímavosti

Připomíná hada, jedná se však o beznohého ještěra. Pod šupinami má krunýř z kostěných destiček, který ho chrání, snižuje však jeho ohebnost. Aby se mohl trup alespoň trochu rozpínat, je krunýř po stranách těla přerušen výraznou rýhou. V nebezpečí se brání syčením a autotomií neboli odlomením ocasu, který svými pohyby odláká pozornost predátora a blavor má čas na únik. Tento způsob obrany známe u ještěrek, ovšem na rozdíl od nich blavorovi ocas dorůstá jen pomalu a neúplně. Vyhledává slunná místa, vždy v dosahu vody. Je aktivní ve dne, v noci a během zimního spánku se ukrývá v podzemní noře. 

Chov v Zoo Praha

Záznamy o prvních blavorech v chovech pražské zoo pocházejí již z roku 1933. Pak se tito plazi objevovali vždy na kratší dobu v 50. i 60. letech. V 70. a 80. letech byli chováni pouze neexpozičně, v rámci chovatelských kroužků zoo. Od roku 1997 jsme sice dva blavory chovali, ale byli umístěni v zázemí. Jednoho z nich nyní najdete v jednom z terárií u Rezervace Bororo. 

Umístění v Zoo Praha Terárium