Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Sova pálená (Tyto alba)

Sovu pálenou snadno poznáme podle srdcovitého závoje, který je témeř bílý, s hnědým okrajem. Také spodina těla je bělavá, zatímco hřbet a křídla bývají zbarvené v ruzných odstínech béžové až hnědé, s tmavým skvrněním a někdy popelavým nádechem. V letu mívá nohy volně svěšené.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Sovy (Strigiformes)
Čeleď Sovovití (Tytonidae)
Rozšíření Afrika, Asie, Jižní Amerika, Severní Amerika, Austrálie, Evropa (kosmopolitní rozšíření – všechny světadíly kromě Antarktidy a nejchladnějších oblastí, Sahary a tropických lesů)
Biotop listnatý a smíšený les (otevřená krajina, světlé lesy, okolí lidských sídel)
Potrava obratlovci (malí obratlovci, hmyz)
Rozměry délka těla 33–36 cm, délka ocasu 10–14 cm, rozpětí křídel 76 cm, hmotnost 0,2–0,4 kg
Rozmnožování počet vajec 3–13, inkubace 30–33 dny

Zajímavosti

Původním prostředím sovy pálené je otevřená krajina se skálami nebo světlé lesy s doupnými stromy, přizpůsobila se ale blízkosti člověka a dnes hnízdí převážně v budovách, především na půdách. Vejce snáší přímo na holý podklad. Aktivní je převážně v noci, lze ji však zastihnout i za soumraku nebo brzy zrána. V době toku se samec ozývá opakovaným, poměrně jemným švitořivým hlasem. Mláďatům se rodiče zase ohlašují jakoby žabím skřehotavým voláním.

Chov v Zoo Praha

Pražské zoo se tyto sovy pravidelně rozmnožují a část mláďat je vypouštěna do přírody, aby posílila divoké populace. První sovu pálenou jsme podle doložených údajů získali v roce 1979.

Umístění v Zoo Praha Severský les