Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Batagur kalagur (Batagur borneoensis)

Díky působivým rozměrům a pestrému zbarvení hlavy, které samci získávají v období rozmnožování, patří všichni batagurové k jedněm z nejatraktivnějších vodních želv. Mají hladký plochý krunýř s málo patrnými švy a prsty spojené plovacími blánami, které usnadňují plavání. Samci kalagura mají zelenavý karapax, jenž nese krycí kresbu v podobě přerušovaných podélných pruhů, samice mají krunýř spíše hnědavý, rovněž s podélnými pruhy. Samec má v době námluv krunýř bělavý a především má nápadně zbarvenou hlavu s červeným, černě lemovaným pruhem na nose, samicím se hlava zbarvuje do červeného odstínu. Na předních nohou má kalagur na rozdíl od batagura tuntonga pět drápů.

Třída Plazi (Reptilia)
Řád Želvy (Chelonia)
Čeleď Batagurovití (Geoemydidae)
Rozšíření Asie (Borneo (Brunei), Malajsie, Thajsko)
Biotop sladké vody (Mladí jedinci se zdržují v řekách a jejich přítocích, dospělí obývají ústí řek a mangrovy.)
Potrava části rostlin (plody spadané do vody, listy a výhonky vodních a pobřežních rostlin)
Rozměry délka karapaxu samců 30−40 cm, samic až 80 cm; hmotnost 10−30 kg
Rozmnožování Samice kladou vejce až třikrát za sezonu, průměrná velikost snůšky je 10−12 vajec. Zahrabávají vejce na písčitých plážích nebo říčních březích, kam často putují i z velké dálky. Inkubace trvá 70−90 dní.

Zajímavosti

Žijí samotářsky a jsou velmi plaší. Většinou se zdržují ve vodě, ukrytí pod kládami nebo v porostu. Občas vylézají a sluní se, ale při sebemenší známce nebezpečí hbitě sklouznou do vody. V době námluv svádějí samci souboje, při kterých se vzájemně koušou.

Ochrana

V Červeném seznamu IUCN je zařazen jako kriticky ohrožený druh. Příčinou je především intenzivní lov a sběr vajec.

Chov v Zoo Praha

V současné době druh nechováme.