Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Krajta královská (Python regius)

Má silné tělo, štíhlý krk a velkou trojúhelníkovitou hlavu. Základní zbarvení je tmavohnědé, s nepravidelnými béžovými skvrnami a drobnějšími středně hnědými skvrnkami. Břicho je slonovinově bělavé a přes oči se často táhne žlutý proužek.

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Třída Plazi (Reptilia)
Řád Šupinatí (Squamata)
Čeleď Krajtovití (Pythonidae)
Rozšíření Afrika (západní a střední Afrika)
Biotop travnaté území, listnatý a smíšený les (savany a světlé lesy)
Potrava obratlovci (malí obratlovci, hlavně hlodavci)
Rozměry délka 1−1,5 m, hmotnost 1,2-2,5 kg
Rozmnožování Samice klade 1−11 vajec, inkubace trvá 44−54 dny.

Zajímavosti

KRAJTY OBECNĚ: patří k velmi známým nejedovatým hadům, takzvaným škrtičům. Asi 30 druhů je rozšířeno v tropické části Starého světa, od Afriky přes Asii po Austrálii. Některé dávají přednost lesům, jiné obývají otevřenou savanu. Jsou to poměrně mohutní hadi se zřetelným krkem a trojúhelníkovitou hlavou. Největším druhem je krajta mřížkovaná, u které byla zjištěna rekordní délka více než 9,5 m. Zajímavé je chování samic v době rozmnožování. Krajty sice kladou vejce, ale na rozdíl od jiných vejcorodých hadů o ně po celou dobu inkubace pečují. Obtočí se kolem snůšky a přinejmenším ji hlídají. Navíc zajišťují vajíčkům správnou vlhkost a dokonce jsou schopné je zahřívat. Teplo vytvářejí záškuby svalů nebo se prohřejí na slunci.  KRAJTA KRÁLOVSKÁ: z africké savany patří k menším druhům – dosahuje délky do 1,5 m. Většinu času tráví ve vhodné podzemní noře, kde také estivuje a samice zde klade a hlídá vajíčka. Nejaktivnější je za úsvitu a soumraku. Typické je chování těchto krajt v případě nebezpečí, kdy se stočí do pevné koule s hlavou ukrytou v záhybech těla.

Chov v Zoo Praha

První exemplář jsme získali z londýnské zoo v roce 1955, další krajta se objevila v 60. letech – vždy to však bylo jen na krátkou dobu. od 80. let jsme chovali krajty královské v rámci činnosti Klubu mladých přírodovědců a pro přednáškovou činnost. Od roku 2006 osídlily tyto krajty "skalní výchoz" v pavilonu Afrika zblízka.

Umístění v Zoo Praha Afrika zblízka