Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta)

Má kontrastní černobílé zbarvení a dlouhé nohy a zobák ohnutý vzhůru.

Foto: Petr Rosický Foto: Petr Rosický

Třída Ptáci (Aves)
Řád Dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Rozšíření Asie, Evropa (Hnízdí v mírném pásmu Evropy a v západní a Střední Asii. Zimuje v Africe a jižní Asii, část ptáků migruje pouze do jižnějších částí kontinentů.)
Biotop sladké vody (mělké vodní plochy v otevřené krajině)
Potrava bezobratlí, ryby (vodní bezobratlí, zřídka i malé rybky)
Rozměry délka těla 33–36 cm, délka ocasu 8,5–9 cm, délka křídla 22–23,5 cm, rozpětí křídel 76−80 cm, hmotnost 225–400 g
Rozmnožování počet vajec 3–4, inkubace 23–25 dní

Zajímavosti

Jméno „opačný“ dostal tento pták ze skupiny bahňáků kvůli tvaru zobáku, jenž se ohýbá vzhůru, tedy opačným směrem, než je u ptáků běžné. Využívá ho při chytání drobných vodních bezobratlých, například korýšů, hmyzu či červů. Na dlouhých nohách zvolna prochází mělkou vodou, zobák má ponořený pod hladinu a kývavými pohyby ze strany na stranu do něj nabírá částečky potravy s vodou. Tu pak přes specializované lamely v zobáku procedí a sousto spolkne. V České republice je chráněn jako kriticky ohrožený druh, protože hnízdí v počtu několika málo jedinců pouze v Jižních Čechách. Zastihnout ho zde můžete od přelomu března a dubna do července či srpna, poté odlétá na zimoviště.

Ochrana

V České republice je chráněn jako kriticky ohrožený druh, protože hnízdí v počtu několika málo jedinců pouze v Jižních Čechách. Zastihnout ho zde můžete od přelomu března a dubna do července či srpna, poté odlétá na zimoviště.

Chov v Zoo Praha

Záznamy o tenkozobcích jsou bohužel neúplné. Obývali starý pavilon vodních ptáků (dnešní Sečuán) až do jeho uzavření. V novodobé historii zoo je chováme od roku 2010.

Umístění v Zoo Praha Ptačí mokřady