Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus)

Velký papoušek s dlouhým ocasem a jasně modrým zbarvením. Žlutá lysina u dolní čelisti zobáku má srpkovitý tvar, oční kroužek je žlutý. Jedná se o největší druh papouška na světě. Má kobaltově modré peří, mohutný černý zobák, zářivě žlutý lysý oční kroužek a pole u dolní čelisti zobáku. Samec se od samice neliší ani velikostí, ani vzhledem. Mláďata mají oproti dospělým o něco kratší ocas.

Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Papouškovití (Psittacidae)
Rozšíření Jižní Amerika (jih Střední Ameriky až polovina Jižní Ameriky, především Amazonie)
Biotop tropický les (galeriové lesy a lesnatá savana)
Potrava části rostlin (plody osmi druhů palem, především tvrdé ořechy)
Rozměry délka těla 95-100 cm, z toho nejméně polovinu tvoří ocas, hmotnost 1 200-1 700 g
Rozmnožování Samice snáší 2 vejce, ale jen jedno mládě bývá odchováno. Inkubace trvá 27–30 dnů.

Zajímavosti

Ara hyacintový je největší letuschopný papoušek na světě. Jak napovídá dlouhý ocas a špičatá křídla, létá velmi rychle a vytrvale. Žije v trvalých párech. Partneři si neustále prokazují pozornost a dorozumívají se hlasem i vzájemnou péčí o peří. V době hlavní aktivity, což je ráno a pozdě odpoledne, se někdy sdružují do skupinek do 10 jedinců a společně zalétají ke zdroji potravy. Na noc se páry vracejí na svůj oblíbený odpočinkový strom. Potravu si hledají především na zemi, i když dovedou obratně šplhat a dokážou „sklízet“ palmové plody i vysoko v korunách. Patří k významným šiřitelům semen. Hnízdí ve stromových dutinách nebo v příhodných puklinách na skalních útesech. Na vejcích sedí samice, zatímco jí samec nosí potravu a krmí ji. Mládě zůstává s rodiči 18 měsíců. Dospívají v 6-10 letech, dožívají se průměrně 50 let. V Červeném seznamu IUCN je veden jako zranitelný druh. Nejprve byl ohrožován hlavně lovem pro peří a zájmové chovy, k tomu se přidaly další hrozby – ztráta hnízdních příležitostí i zdrojů potravy v důsledku kácení vzrostlých stromů a přeměny savany v zemědělskou půdu.

Ochrana

V Červeném seznamu IUCN je zařazen jako zranitelný druh, a to především v důsledku úbytku přirozených biotopů (je potravně vázán jen na osm druhů palem) i odchytu živých ptáků.

Chov v Zoo Praha

Arové hyacintoví se v zoo objevili opakovaně. Poprvé již v letech 1951–1955, pak v letech 1978–1990. Současně chovaní ptáci přišli v roce 2010, kdy byli zabaveni ČIŽP, jednu samičku jsme v roce 2014 získali z dánské Zoo Odense.

Umístění v Zoo Praha Rákosův pavilon