Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Tiskoviny

Zoo Praha / Prague Zoo
 

Antilopa vraná (Hippotragus niger)

Tato mohutná antilopa patří do příbuzenstva přímorožců. Má dlouhé, ostré rohy (u samic jsou o něco kratší a slabší než u samců) zahnuté do oblouku, které mohou dosahovat délky až 1,6 m. Dospělí samci mají téměř černé („vrané“) zbarvení. Typické je strmé čelo, obvykle bílé břicho a obřitek a kontrastní kresba na hlavě. Základem společenského uspořádání jsou skupinky dospělých samic vedené jedním samcem.

Antilopa vraná, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Antilopa vraná, foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Třída Savci (Mammalia)
Řád Sudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleď Turovití (Bovidae)
Rozšíření Afrika (jižní a východní Afrika, od východní Keni po Jihoaffrickou republiku)
Biotop travnaté území (stromová savana, buš)
Potrava části rostlin (tráva, listy, výhonky)
Rozměry délka těla 1,9–2,5 m, délka ocasu 40–75 cm, výška v kohoutku 115–140 cm, hmotnost 150–270 kg
Rozmnožování březost 281–291 den, počet mláďat 1

Zajímavosti

Obývají určité území, teritorium, které samec značkuje a hájí. Období říje se u jednotlivých populací liší, aby k porodům docházelo vždy v době největší hojnosti potravy. Mláďata se rodí béžová a v prvních dnech leží nehybně stočená ve vysoké trávě, aby unikla pozornosti predátorů. Také matka se první týden po porodu drží stranou a dohlíží na mládě. Ve své domovině vytváří antilopa vraná několik poddruhů, z nichž jeden je považován za kriticky ohrožený. V pražské zoo chováme tyto přitažlivé antilopy od roku 1970.   

Ochrana

Poddruh H. niger variani je považován za kriticky ohrožený v důsledku ubývání přirozeného prostředí, ostatní poddruhy jsou zařazeny v kategorii méně ohrožený.

Chov v Zoo Praha

Zoo Praha chová antilopy vrané od roku 1970, kdy přišlo první trio přímo z přírody. První mládě se narodilo hned v následujícím roce. Od té doby se nám daří tento druh takřka pravidelně odchovávat.

 

Umístění v Zoo Praha Africký dům