Na pomoc australské fauně rozdělila Zoo Praha již přes 20 milionů korun

Pomoc pro Austrálii

Miroslav Bobek  |  25. 06. 2020


Na sbírkovém kontu Zoo Praha se podařilo shromáždit neuvěřitelných 22 761 332 korun ve prospěch záchrany australských zvířat decimovaných na konci loňského a začátku letošního roku neobvykle rozsáhlými požáry. Z této sumy bylo rozděleno již 20 196 306 korun.

Část peněz z veřejné sbírky Zoo Praha odešla ihned v lednu 2020 na akutní pomoc popáleným zvířatům. Koalovi na snímku, který byl v ošetřování v Melbourne Zoo, poranil požár vedle tlapek také oči. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha. Část peněz z veřejné sbírky Zoo Praha odešla ihned v lednu 2020 na akutní pomoc popáleným zvířatům. Koalovi na snímku, který byl v ošetřování v Melbourne Zoo, poranil požár vedle tlapek také oči. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Na jaké účely jsou tyto prostředky určeny, tomu je vedle výstavy před Vzdělávacím centrem Zoo Praha věnována útlá publikace „Pomoc pro Austrálii“. Zájemci si ji mohou zdarma stáhnout na www.zoopraha.cz/australie. Přispěvatelé do australské sbírky pak mají možnost si ji vyzvednout vytištěnou v zoo, anebo si na adresu brozura@zoopraha.cz napsat o její zaslání poštou.

Publikace na čtyřiceti stranách doplněných mnoha fotografiemi popisuje jak bezprostřední pomoc zvířatům postiženým požáry, tak dlouhodobé projekty na ochranu ohrožených druhů původní australské fauny, jejichž situaci tyto požáry ještě výrazně zhoršily. Díky české pomoci se tak zvyšuje šance na přežití například pro jižní klokany skalní, ikonické paropuchy corroboree nebo výjimečné vakoplchy trpasličí.

Z prostředků, které více než 18 tisíc dárců zaslalo na konto „Pomáháme jim přežít“, budou v Austrálii financovány i dlouhodobé projekty. Jedním z nich je boj za záchranu paropuchy corroboree. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.


Prvním projektem, do kterého se Zoo Praha v Austrálii zapojila, je ochrana ďáblů medvědovitých na Mariině ostrově u pobřeží Tasmánie. Kromě toho realizuje fundraising pro vývoj vakcíny proti rakovině tváře, která decimuje volně žijící populace ďáblů, a další aktivity na ochranu tohoto jedinečného druhu.

 

V reakci na ničivé australské požáry na přelomu let 2019 a 2020 vyhlásila Zoo Praha sbírku, která vynesla neuvěřitelných 23 milionů korun. Zapojila se tak do pomoci zvířatům bezprostředně postiženým požáry. Především však spolupracuje na ochraně dalších ohrožených druhů, jejichž situaci požáry ještě zhoršily. Jde například o paropuchu corroboree nebo vakoplcha trpasličího

 

Ve spolupráci se Zoos Victoria se Zoo Praha účastní rovněž projektu na záchranu unikátní a kriticky ohrožené strašilky humří, která byla dlouho považována za vyhubenou.

 

Zachráněný vombat vyhlíží z umělé nory vybudované pracovníky organizace Wombat Rescue. Tohoto jedince dělí už jen málo od návratu do volné přírody. Foto: Wombat Rescue

Vombaty obecné ve volné přírodě ohrožuje svrab, který byl před 200 lety do Austrálie zavlečen z Evropy. Aktuálně jím je nakaženo asi 70 procent všech volně žijících jedinců. Bez léčby je smrtelný.

Pozoruhodní ďáblové medvědovití se stali symbolem Tasmánie. Zároveň mají stěžejní význam pro fungování tamního ekosystému. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Největší dosud žijící masožravý vačnatec byl kdysi předmětem nevraživosti a pronásledování. Dnes je přísně chráněn, jeho přežití však opět visí na vlásku. Důvodem je infekční rakovina obličeje.


Koala medvídkovitý na fotografii z French Islandu, kde se nachází další z populací nepostižených nákazou chlamydiemi. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Koala se stal jedním ze symbolů boje s tragickými požáry a současně hlavním symbolem úsilí o záchranu volně žijících zvířat, která tyto požáry postihly.

Paropucha corroboree v chovném zařízení v Healesville Sanctuary. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dalším ikonickým druhem Austrálie je paropucha corroboree. Stěží třícentimetrová, kontrastně černožlutě zbarvená žabka, která dokáže produkovat vlastní jed, je nyní kriticky ohrožená. Její fatální úbytek během posledních...


Vakoplch trpasličí požírá svou typickou potravu – můru Agrotis infusa. Foto: Jiří Lochman

Velmi drobný vačnatec, který váží v průměru pouhých 45 gramů, se jako jediný australský savec vyskytuje ve vysokých polohách Australských Alp. Patří ke kriticky ohroženým druhům.

Jižní klokan skalní v Mt Rothwell. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jižní klokani skalní (nejde o poddruh, nýbrž o „evolučně významnou jednotku“) bývali běžní v jihovýchodní Austrálii, dnes je však ohrožuje řada faktorů.


Vakomyš Aitkenova mívá obvykle hmotnost kolem 20 až 25 gramů. Foto: Peter Hammond

Drobný, převážně hmyzožravý vačnatec žije výhradně v západní části Klokaního ostrova (Kangaroo Island) ve státě Jižní Austrálie.

Jedno z mláďat krátkokrčky hnědavé, která byla odchována v inkubátoru od Zoo Praha. Foto: Zoos South Australia

Kriticky ohrožená krátkokrčka hnědavá je jedním z nejvzácnějších australských plazů, ne-li nejvzácnějším.


Naše pomoc po požárech

Požáry, jež v řadě oblastí Austrálie vypukly na podzim 2019 a zcela neustaly až do jara 2020, postihly jak tamní obyvatele, tak – a to především – jedinečnou australskou přírodu. To vyvolalo mimořádnou vlnu solidarity po celém světě. Česká republika nebyla výjimkou. Mnozí z těch, kdo se rozhodli přispět na záchranu zvířat i rezervací postižených v Austrálii požáry, vložili svou důvěru v Zoo Praha. Byla to pro nás veliká čest. A jsme hrdí na to, že k 31. lednu 2024 se na našem sbírkovém kontu sešlo neuvěřitelných


23 328 725,25 Kč!\

Poskytlo je doposud 18 494 dárců. Scházely se nám drobné i velmi vysoké sumy a nejednou je doprovázely povzbudivé i dojemné zprávy. V lednu 2020, kdy byla sbírka nejvíce aktuální, jsme den co den zažívali pocity vděku i potěšení spojeného s údivem. Takovou velkorysost jsme nečekali!

 

Děkujeme z celého srdce všem, kdo se našim prostřednictvím zapojili do pomoci ohrožené přírodě Austrálie!

 

Abychom informovali o konkrétním využití prostředků, vydali jsme brožuru Pomoc pro Austrálii. V elektronické podobě si ji můžete stáhnout zde na webu. Ti z vás, kdo přispěli do sbírky, si o publikaci mohou napsat na mail brozura@zoopraha.cz a my vám její výtisk zdarma zašleme poštou.

 

Většina peněz již byla v souladu s účelem sbírky a po konzultaci s australskými kolegy rozdělena. První část směřovala na akutní, zejména veterinární péči, další putovala na podporu dlouhodobých projektů. Organizace, které obdržely naši rychlou pomoc, jsou uvedeny níže. Vybírali jsme je na základě znalosti jejich dosavadního působení i doporučení renomovaných australských ochránců přírody.

 

Za sbírku Pomoc pro Austrálii jsme v listopadu 2020 získali dvě Ceny Fóra dárců: první místo za nefiremní sbírkový projekt a druhé místo za nejúspěšnější DMS projekt. Ještě jednou děkujeme všem, kdo přispěli a nadále přispívají!

Symbolem australských požárů se pro svět stali koalové medvídkovití. Konkrétně tomuto koalovi, který byl v ošetřování v Melbourne Zoo, poranil požár vedle tlapek také oči. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Prvních 100 000 AU$ (1 596 530 Kč) bylo poskytnuto do fondu „Bushfire Emergency Wildlife Fund“ zřízeného zoologickými zahradami státu Victoria na akutní pomoc zvířatům postiženým požáry, na jejich následnou péči, rehabilitaci a v případech, kdy to bylo možné, na navrácení do volné přírody.

Organizace WIRES pomáhá volně žijícím živočichům v Austrálii už vice než 35 let. Foto: WIRES

Prostřednictvím největší australské organizace na záchranu volně žijících živočichů od nás ze sbírky putovalo do Nového Jižního Walesu 50 000 AU$ (787 765 Kč) na péči o zachráněná zvířata, včetně distribuce...

Ošetřování popáleného koaly v provizorně zřízené polní veterinární nemocnici na Klokaním ostrově. Foto: Jiří Bálek, Zoo Praha

Částka ve výši 100 000 AU$ (1 578 780 Kč) byla poskytnuta také do státu Jižní Austrálie, respektive do Adelaide Zoo na ambulantní veterinární péči a dlouhodobou rehabilitaci volně žijících živočichů, zejména koalů,...


Tunely vybudované na Klokaním ostrově jako náhradní kryt pro vakomyši Aitkenovy, ale i další drobné živočichy. Foto: Jiří Bálek, Zoo Praha

Pomoc ve výši 95 000 AU$ (1 508 249 Kč) zamířila také na Klokaní ostrov, kde se Zoo Praha zapojila do spolupráce na mapování nespálených vhodných prostředí a na monitoringu ohrožených druhů, zejména vakomyši Aitkenovy.

Prostředky zaslané do Mt Rothwell byly využity k pořízení nového hasičského auta, protipožárních pomůcek, stroje na vysekávání protipožárních pásů a na zajištění protipožárního tréninku zaměstnanců. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Na prevenci proti požárům a pořízení nezbytného vybavení pro boj s nimi jsme ze sbírkového konta uvolnili 82 000 AU$ (1 291 935 Kč) ve prospěch rezervace Mt Rothwell, kde žije většina populace jižního klokana skalního.


S kým pomáháme