Paropucha corroboree

Druhy, kterým pomáháme


Dalším ikonickým druhem Austrálie je paropucha corroboree. Stěží třícentimetrová, kontrastně černožlutě zbarvená žabka, která dokáže produkovat vlastní jed, je nyní kriticky ohrožená.

Paropucha corroboree v chovném zařízení v Healesville Sanctuary. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Paropucha corroboree v chovném zařízení v Healesville Sanctuary. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Její fatální úbytek během posledních dvou dekád způsobila především nákaza chytridiomykózou. Další část viny padá na nepůvodní zvířata a rostliny nebo dlouhé řady příliš suchých let.

Před požáry ve volnosti zbývalo dle odhadů méně než 50 jedinců. Další paropuchy corroboree pak žily v chovných prostorech v Národním parku Mount Kosciuszko, přes které se však přehnaly plameny. Naštěstí se posléze ukázalo, že části v nich umístěných žabek se podařilo v různých úkrytech přežít. Dá se tedy také předpokládat, že vyvázli rovněž někteří volně žijící jedinci.

V každém případě požáry vrhly úsilí o záchranu paropuch corroboree o pořádný kus zpět. Na podporu boje za zachování „žabí ikony Austrálie“ poputují prostřednictvím Zoos Victoria peníze i ze sbírky Zoo Praha.

Související články

Miroslav Bobek: Boj o záchranu žabí ikony Austrálie

Dlouhodobá podpora chovného programu paropuchy corroboree

Zoos Victoria