Ďábel medvědovitý

Největší dosud žijící masožravý vačnatec byl kdysi předmětem nevraživosti a pronásledování. Dnes je přísně chráněn, jeho přežití však opět visí na vlásku. Důvodem je infekční rakovina obličeje.

Nebezpečné infekční nádorové onemocnění se začalo lavinovitě šířit Tasmánií v roce 1996 a postihuje výhradně ďábly. Rakovinné buňky se na zdravého ďábla od nakaženého jedince přenesou kousnutím a většinu zvířat nádor během šesti až dvanácti měsíců zahubí. Na některých místech Tasmánie poklesla početnost ďáblů kvůli rakovině během 20 let o 95 %!
Lék proti infekční rakovině obličeje zatím neexistuje. Hrozba vyhynutí je natolik závažná, že se boj za záchranu ďáblů odehrává přímo na vládní úrovni. V roce 2003 vznikl z popudu australské a tasmánské vlády záchranný program (Save the Tasmanian Devil Program), jehož cílem je zachovat v tasmánské přírodě trvalou a ekologicky funkční populaci ďáblů.
Ďáblům postiženým nádorovým onemocněním obličeje narostou na tváři a v tlamě vředovité léze, které jim ztěžují příjem potravy i další základní životní projevy a časem vedou k úhynu nemocného jedince. Foto: Samantha Fox
V rámci záchranného programu „Save the Tasmanian Devil Program“ bylo něko¬lik desítek zdravých jedinců vysazeno na Mariin ostrov 4 km od tasmánského pobřeží. Jedná se o neosídlený ostrůvek, který proslul svými „malovanými útesy“ a celý je chráněný coby národní park. Ďáblové zde nikdy nežili, tak¬že se sem rakovina nedostala. Na Mariině ostrově se pohybují volně, a díky tomu si zachovávají všechny přirozené projevy a instinkty. Od roku 2012, kdy sem byli vypuštěni první jedinci, vzrostl počet ďáblů natolik, že dnes může být zdejší populace využívána k znovuosídlení jiných míst na Tasmánii. Tím jsou stavy jedinců na ostrově udržovány zhruba na 70 až 80 jedincích.
Zoo Praha se připojila k projektu na Mariině ostrově a podpořila sledování dalších osudů ďáblů a udržování zdravé, geneticky pestré populace. Díky monitoringu například s využitím fotopastí mají pracovníci projektu o ďáblech na ostrově přehled. Mimoto jsme se zapojili do boje s rakovinou ďáblů příspěvkem Tasmánské univerzitě určeným na vývoj vakcíny, a podpořili jsme rovněž chovnou stanici v Cressy na Tasmánii, která sehrává významnou roli coby zdroj zdravých ďáblů, jimiž mohou být posilovány volně žijící populace.
Více o ďáblech i jejich ochraně se dozvíte zde.
Podporované programy a instituce:
Save the Tasmanian Devil Program – Department of Natural Resources and Environment Tasmania
University of Tasmania
Částka:
100 000 AU$ na monitoring a udržování zdravé populace na Mariině ostrově, udržování genetické pestrosti, kontrolu ekologických vlivů a zdrojování zdravých jedinců pro repatriace do jiných částí Tasmánie
23 999 AU$ na pořízení terénního automobilu pro chovnou stanici v Cressy
31 000 AU$ na vývoj vakcíny proti rakovině obličeje
Související články
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní