Miroslav Bobek

Ředitel


Miroslav Bobek (* 10. 2. 1967 v Mladé Boleslavi) stojí v čele Zoo Praha od roku 2010. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1993 až 2009 pracoval v Českém rozhlase. Za jeho působení na pozici ředitele pražské zoo byla vybudována řada nových expozic – zejména pak Údolí slonů, Rákosův pavilon plný vzácných papoušků, expoziční celek tasmánské a australské fauny Darwinův kráter nebo nový pavilon goril Rezervace Dja. Jeho tým dosahuje významných úspěchů na poli ochrany ohrožených druhů, a to nejen ikonického koně Převalského, ale i gorily nížinné, supa mrchožravého a dalších. Pod jeho vedením byla Zoo Praha v roce 2021 oceněna WAZA Conservation Award. Miroslav Bobek pravidelně vydává knižní výbory svých novinových sloupků a popularizaci zoologie se aktivně věnuje nejen v médiích, ale i na sociálních sítích.

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Foto: Michal Sváček Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Foto: Michal Sváček

V Českém rozhlase se Miroslav Bobek zpočátku zaměřil na popularizaci vědy. V roce 2000 založil divizi Český rozhlas Online a stal se jejím šéfredaktorem. V roce 2005 koncipoval vybudování populárně-naučné stanice Leonardo.

V roce 1994 inicioval a pak řadu let organizoval projekt Africká odysea, při kterém byla za pomoci satelitní a VHF telemetrie monitorována migrace čápů černých z České republiky do afrických zimovišť. Vedl řadu expedic, z nichž uskutečnil stovky živých vstupů. Vedoucí roli měl rovněž v projektu Nová odysea, který byl zahájen v roce 2002.

O tři roky později, na podzim roku 2005, se stal autorem a vedoucím projektu Odhalení – „trochu jiné reality show“ s pražskými gorilami. Český rozhlas za něj obdržel „divokého Oscara“ na prestižní přehlídce Wildscreen v Bristolu a Pečeť Comenius EduMedia v Berlíně.

Na sklonku roku 2009 Miroslav Bobek zvítězil v konkurzu na ředitele Zoo Praha a k 1. lednu 2010 tuto funkci převzal. Za jeho vedení se podařilo překonat rekordní roční návštěvnost, zvýšit míru ekonomické soběstačnosti, prohloubit chovatelské úspěchy a zintenzivnit úsilí v záchraně ohrožených druhů. Pražská zoo mimo jiné ve spolupráci s Armádou ČR zorganizovala devět leteckých transportů koní Převalského do Mongolska a v roce 2024 rovněž do Kazachstánu. Aktivně se zapojuje také do ochrany goril nížinných v Africe, kde provozuje jeden ze svých stěžejních projektů Toulavý autobus, jehož cílem je změna přístupu místních obyvatel, především dětí, ke gorilám a k přírodě jako takové.

Během dosavadního působení Miroslava Bobka byly v Zoo Praha vybudovány zejména nový areál Údolí slonů, Pavilon hrochů, Velemlokárium, Rákosův pavilon vzácných papoušků, Darwinův kráter – expozice tasmánské a australské fauny v čele s ďábly medvědovitými, a nový pavilon goril nazvaný Rezervace Dja. Zrekonstruován byl Pavilon velkých kočkovitých šelem (Pavilon šelem a plazů), obnoveny památkově chráněné Gočárovy domy a po desetiletích znovu zpřístupněna stezka Zakázanka podporující zachování populace českých plazů. V plánu je i pavilon Arktida – nový domov pro medvědy lední. Za svůj velký úspěch Miroslav Bobek považuje získání slonic Tamary a Janity, matek čtyř pražských slůňat, pro pražskou zoo ze Srí Lanky či páru luskounů krátkoocasých z Tchaj-wanu. Ty se v Zoo Praha podařilo také poprvé v Evropě rozmnožit.

Miroslav Bobek u varanů komodských v Indonéské džungli. Foto: Khalil Baalbaki

Miroslav Bobek u varanů komodských v Indonéské džungli. Foto: Khalil Baalbaki

 

Miroslav Bobek je autorem či spoluautorem mnoha článků, televizních dokumentů, zvukových nosičů a knih: např. Pomáháme jim přežít, Sloni pro Prahu, Praha pro slony, Bobky od Bobka, Žirafa na pondělí, Trojský lev, ZoopisníkSupi v hotelu Continental, Ryšavý knihovník nebo Gorilí pohádky, které byly dokonce v Kamerunu přeloženy do tamního dialektu badjoué. Působí jako člen Councilu EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) a člen vedení International Takhi Group. Je rovněž nositelem Medaile Vojty Náprstka a Medaile přátelství, kterou mu udělil mongolský prezident. V roce 2022 obdržel od mongolského prezidenta Řád Polární hvězdy – nejvyšší státní vyznamenání, které může obdržet cizí státní příslušník, jako poděkování za mimořádný přínos pro ochranu mongolské přírody a rozvoj česko-mongolských vztahů.

Miroslav Bobek je ženatý, s manželkou Klárou má syna Kryštofa a dceru Markétu.

Životopis Miroslava Bobka najdete také na Wikipedii.

Miroslav Bobek s výborem svých sloupků. Foto: Khalil Baalbaki

Miroslav Bobek s výborem svých sloupků. Foto: Khalil Baalbaki


Dikobraz jihoafrický (Hystrix africaeaustralis) v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Lvi a další velké šelmy příležitostně loví i dikobrazy, a to asi hlavně tehdy, když nemají dostatek své obvyklé potravy, anebo když zejména mladí samci zkoušejí, co si mohou dovolit (což je ostatně vlastnost společná mladým...

Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...