Pavilon šelem a plazů

Pavilony


Velké i malé kočky z celého světa doplňují v pavilonu šelem desítky velevzácných plazů. Procházku mezi tygry a levharty si tak můžete zpestřit setkáním s mohutnými anakondami, jedovatými chřestýši, kriticky ohroženými leguány nebo obyvateli světově unikátního terária Kattakum.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Technické zajímavosti

Pavilon je vybudován na násypu vysokém 2–5 m. Ubikace zvířat jsou oddělené sklem a s venkovními výběhy spojené vyvýšenými tunely. Střed pavilonu zabírá velké atrium s prosklenou střechou, nacházejí se zde také terária a prostorné akvaterárium. Plocha pavilonu činí 2 275 m2, plocha výběhů 2 750 m2. Pavilon prošel dvojí rekonstrukcí poprvé bezprostředně po povodních v roce 2002 a podruhé mezi lety 2011 a 2012. Návštěvnické prostory tehdy získaly zcela nový vzhled a pavilon byl vybaven moderními interaktivními prvky a wi-fi připojením.

Doba výstavby: 1983–1991
Náklady na stavbu: 54,4 milionu Kč
Projektant: Pražský projektový ústav
Zhotovitel: IPS Praha
Investor stavby:

Hlavní město Praha

Pavilon otevřen:

1991

Obyvatelé

Pavilon je určen hlavně pro kočkovité šelmy – lvy, tygry, pardály obláčkové, kočky rybářské nebo jaguarundi. Kromě nich zde však rovněž žije množství jiných zvířat. Atrium vytváří prostředí pro velké pozemní leguány z Karibiku, akvaterárium je zase domovem obyvatel jihoamerických řek, například anakond. Světově unikátní je smíšená expozice plazů středoasijských pouští, která tvoří paralelu pro expozici severoamerických pouštních plazů.

Pavilon kočkovitých šelem


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Majestátní, jedineční a vzácní; z velehor i z nížin, z polopouští i z tropických pralesů. Takoví jsou papoušci, kteří se spolu s několika desítkami dalších ptačích druhů zabydleli v Rákosově...

Údolí slonů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských...