O projektu

Projekt „Návrat divokých koní“ usiluje o obnovu divokých populací koní Převalského v Mongolsku – v zemi jejich původního výskytu.
Nejviditelnější součástí projektu jsou samozřejmě vlastní transporty koní chovaných v lidské péči zpět do stepí Mongolska. První z nich Zoo Praha uskutečnila v roce 2011, při příležitosti 80 let od svého otevření veřejnosti, další následovaly vždy po roce. Přepravou koní však naše úsilí nekončí. Projekt „Návrat divokých koní“ totiž zahrnuje i další aktivity, které k účinné ochraně neoddělitelně patří.
Zoo Praha se přímo v Mongolsku dlouhodobě angažuje, zejména podporou strážců v národním parku Gobi B. Těm pomáhá opatřit potřebnou techniku a zázemí, které využívají při terénním sledování populací koní či jejich přikrmování během tuhých zim. Protože je při ochraně přírody zásadní také zapojení místních komunit, které musejí věc přijmout za vlastní, podílí se pražská zoo rovněž na osvětových aktivitách a pomoci místním komunitám.
V roce 2011 začala Zoo Praha s realizací rozvojového projektu „Záchrana ohrožených druhů mongolské fauny (koně Převalského) v chráněných územích západního Mongolska v kontextu sociálně ekonomického rozvoje“, financovaného Českou rozvojovou agenturou. Jeho důležitou součástí je socioekonomická podpora obyvatel žijících v regionálním pásu rezervace. Projekt má za cíl přispět k větší efektivitě ochrany přírody a je součástí mezinárodního úsilí nabídnout místním obyvatelům (převážně pastevcům) možnost alternativních zdrojů obživy. Velká část pomoci směřuje do podpory správy národního parku Gobi B a jeho strážců.
Kůň Převalského je posledním žijícím druhem divokého koně. Svět se o jeho existenci dozvěděl až v roce 1881 – a již o necelých sto let později, v 60. letech 20. století, byl druh v přírodě vyhuben. Zachránit se jej podařilo díky chovu v lidské péči, přičemž Zoo Praha sehrává dlouhodobě v jeho ochraně klíčovou roli.
Od roku 1959 vede Zoo Praha mezinárodní plemennou knihu koní Převalského. V současnosti je navíc jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti – konkrétně do stepí a polopouští Mongolska a Kazachstánu. V rámci projektu „Návrat divokých koní“ jako jediná zoo světa samostatně organizujeme a realizujeme mezikontinentální transporty koní Převalského do jejich domoviny (ve spolupráci se Vzdušnými silami ČR). Po úspěšné reintrodukci do Velké Gobi v Mongolsku jsme v roce 2024 zahájili transporty do Zlatých stepí Kazachstánu, kam se koně díky nám vrací poprvé po stovkách let.
Cílový druh projektu: kůň Převalského (Equus przewalskii) |

Původně byl kůň Převalského rozšířen na ohromné ploše stepí Střední Asie včetně Kazachstánu. Od roku 2024 se díky úsilí pražské zoo koně do Kazachstánu opět vracejí. Celkově má být do oblasti stepí Altyn Dala přepraveno během pěti let přibližně 40 koní Převalského jako základ reintrodukované populace.
Prostředky shromážděné na sbírkovém kontu pražské zoo Pomáháme jim přežít spolu s příspěvkem z každého vstupu do Zoo Praha (aktuálně činí osm korun) jsou hlavním zdrojem finančních prostředků pro aktivity naší zoologické zahrady v oblasti ochrany biodiverzity a konkrétně in situ projektů. V případě Návratu divokých koní slouží nejen k financování samotných transportů, ale také k podpoře správy chráněných oblastí a práce rangerů a vědců v Mongolsku i v Kazachstánu.
Zoo Praha pravidelně přispívá na nákup sena pro přikrmování koní Převalského v oblasti Velká Gobi B, čímž zvyšuje jejich šance na přežití během drsných zimních měsíců. Dále financuje údržbu vozového parku a palivo pro monitoring koní. Zoo také – s podporou svých partnerů a s přispěním české veřejnosti – zaplatila vyhloubení studny, která od roku 2016 zajišťuje v Gobi B spolehlivý přísun vody pro koně Převalského i pro rangery a jejich rodiny. Další finanční a rozvojovou pomoc poskytla Česká rozvojová agentura, se kterou Zoo Praha v Mongolsku spolupracuje. Díky této podpoře získala správa Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B terénní vozidla, GPS navigaci, zlepšené pokrytí radiovou sítí a novou infrastrukturu, včetně dvou strážních domků, garáží a stodol na seno.
V Kazachstánu Zoo Praha financovala opravy ohrad a budovy reintrodukčního centra poškozených povodněmi, výstavbu dodatečných ohrad a zbudování seníku. Finančně také podporujeme výzkumné projekty v nových lokalitách pro reintrodukci koní Převalského v obou zemích – v Kazachstánu i Mongolsku.
Přehled jednotlivých transportů
Podpořit ochranu ohrožených druhů zvířat a návrat koní Převalského do jejich pradávné vlasti můžete i Vy!
- Převeďte libovolnou částku na účet číslo 43-6804660247/0100.
- Nakupte v našem e-shopu.
- Navštivte zoo – z každého vstupu putuje 8 Kč na naše in situ projekty.
- Využijte dotykové obrazovky v areálu.
- Odešlete dárcovskou sms na číslo 87 777 ve zvoleném tvaru:
PROJEKT | TEXT JEDNORÁZOVÉ DMS | TEXT TRVALÉHO PŘÍKAZU |
---|---|---|
POMÁHÁME JIM PŘEŽÍT | DMS OHROZENEDRUHY 30 DMS OHROZENEDRUHY 60 DMS OHROZENEDRUHY 90 DMS OHROZENEDRUHY 190 |
DMS TRV OHROZENEDRUHY 30 DMS TRV OHROZENEDRUHY 60 DMS TRV OHROZENEDRUHY 90 DMS TRV OHROZENEDRUHY 190 |
Armáda ČR- 24. základna dopravního letectva - Praha Kbely
Ministerstvo životního prostředí ČR
Magistrát hlavního města Prahy
ITG
Přísně chráněná oblast Gobi B
Kölner Zoo
Tierpark Berlin
Přihlášení k newsletteru
ZOOPRAHA.CZ
Zvířata a expozice
- Lexikon zvířat
- Pomáháme jim přežít
- Kam v zoo
- Expozice mimo areál zoo
- Zoo v číslech
- Zvířecí osobnosti
- Zvířata se učí
Multimédia
Kontakt
- Zoologická zahrada hl. m. Prahy
U Trojského zámku 120/3
171 00 Praha 7
Tel.: +420 296 112 230
Datová schránka ID: es6fem5
e-mail: pr@zoopraha.cz
Press
Partneři Zoo Praha
Ostatní