Kůň Převalského

Kůň Převalského

Kůň Převalského – poslední divoký kůň vůbec – byl ve volné přírodě vyhuben na přelomu 60. a 70. let minulého století. Přežil pouze v lidské péči, přičemž mimořádnou zásluhu na jeho zachování si může připsat právě Zoo Praha. Ta ostatně od roku 1959 vede i celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.

Od začátku 90. let probíhá - zejména v režii nizozemských, německých a švýcarských organizací - reintrodukce koní Převalského do Mongolska. Zoo Praha se do ní v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru. Zoo Praha se však dlouhodobě angažuje i přímo v Mongolsku, zejména podporou strážců v Tachin Talu, resp. národním parku Gobi B.

V posledních letech však další transporty koní Převalského do Mongolska ustaly, přestože pro posílení stávajících populací by byly potřebné. Proto jsme se rozhodli v roce 2011, v roce 80. výročí Zoo Praha uskutečnit vůbec první český transport koní Převalského do Mongolska.

První čtveřice koní mířila do mongolského Khomiin Talu a rychle a dobře si na prostředí zvykli. Klisny dokonce již v roce 2012 vyvedly první hříbata a předznamenaly pokračování projektu. V červenci 2012 mířili, tentokrát do Tachin Talu, další čtyři koně.

Čteřice klisen odcestuje do jihozápadního Mongolska také letos. Návrat divokých koní pokračuje dál. Buďte s námi u toho!

Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do ochrany přírody v Kamerunu, a to zejména řadou vzdělávacích aktivit orientovaných na děti, podporou strážců Biosférické rezervace Dja. V roce 2013 jsme ve spolupráci s kamerunskými partnery zahájili činnost unikátního projektu Toulavý autobus.

Gorily patří mezi nejohroženější savce naší planety, podle IUCN jsou všechny poddruhy považovány za kriticky ohrožené.

Zoo Praha v Africe douhodobě vyvíjí i další aktivity, které pomáhají v záchraně goril nížinných. 

Přihlášení k newsletteru

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní