Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Návrat divokých koní – Kazachstán

Zoo Praha  |  06. 06. 2025


Původně byl kůň Převalského rozšířen na ohromné ploše stepí Střední Asie včetně Kazachstánu. Od roku 2024 se díky úsilí pražské zoo koně do Kazachstánu opět vracejí. Celkově má být do oblasti stepí Altyn Dala přepraveno během pěti let přibližně 40 koní Převalského jako základ reintrodukované populace.


Stádo koní Převalského běží poprvé po stovkách let opět krajinou Zlaté stepi v Kazachstánu, kde jejich předci kdysi vyhynuli. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Stádo koní Převalského běží poprvé po stovkách let opět krajinou Zlaté stepi v Kazachstánu, kde jejich předci kdysi vyhynuli. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Myšlenka na návrat koní Převalského do stepí Kazachstánu byla zvažována mnoho let. V této souvislosti byla opakovaně oslovena i Zoo Praha a na podzim 2022 započala jednání o tom, jak tento záměr zrealizovat. U příležitosti návštěvy premiéra Petra Fialy v hlavním městě Kazachstánu, Astaně, podepsal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek 24. dubna 2023 s tehdejším předsedou kazachstánského Výboru pro lesnictví a přírodu Nurlanem Kylyšbajevem za účasti premiérů obou zemí memorandum o spolupráci na návratu koní Převalského do Kazachstánu.

Bezprostředně po tomto podpisu následovala průzkumná cesta, jejímž cílem bylo posoudit lokality předvybrané pro reintrodukci. Finální výběr padl na oblast Altyn Dala (Zlatá step) ve středním Kazachstánu – úživnou step o ploše 7 000 km2 bez domácích zvířat, s dostatkem vody a vhodným profilem terénu. Výhodou byla také již existující základní infrastruktura, která byla za účelem reintrodukce koní Převalského o několik let dříve vybudována; z projektu tehdy z důvodů nedostatečné legislativní ochrany koní sešlo a infrastruktura byla poté využita k reintrodukci kulanů. V současnosti je ovšem kůň Převalského již zařazen do červené knihy ohrožených druhů Kazachstánu, a jeho reintrodukci tak nic nebrání.

Pohled do interiéru armádního letounu CASA s naloženými přepravními bednami. Foto: Jan Mengr, Zoo Praha

Pohled do interiéru armádního letounu CASA s naloženými přepravními bednami. Foto: Jan Mengr, Zoo Praha

První ze série pěti plánovaných transportů proběhl v prvním červnovém týdnu roku 2024 a stejně jako v případě transportů do Mongolska se na něm podílely Vzdušné síly Armády České republiky. Jednalo se o zdvojenou akci: jedna CASA se třemi koňmi na palubě odlétala z letiště Praha-Kbely, druhá se čtyřmi koňmi vyrážela z Berlína. Po přistání v kazachstánském Arkalyku bylo všech sedm koní nákladními auty převezeno do reintrodukčního centra Alibi. Téměř rok se tam aklimatizovali na budoucí život ve Zlaté stepi a v červnu 2025 byli vypuštěni do volné přírody, aby vytvořili základ nové populace v zemi svých předků.

V červnu 2025 se zároveň uskutečnil druhý transport do Kazachstánu, opět zdvojený. Šest klisen s jedním hřebcem tentokrát putovalo z letiště Praha-Kbely a z maďarského Debrecínu, a to opět na palubě letounů CASA. Po přistání v Arkalyku čekala oba transportní týmy společná osmihodinová cesta složitým terénem do reintrodukční stanice Alibi, kde byli koně úspěšně vypuštěni do aklimatizačních ohrad.

Hřebec Galvan vybíhá 3. června 2025 do aklimatizační ohrady ve Zlaté stepi v Kazachstánu. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Hřebec Galvan vybíhá 3. června 2025 do aklimatizační ohrady ve Zlaté stepi v Kazachstánu. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

 

Instituce a subjekty spolupracující na projektu

Zoo Praha vede Světovou plemennou knihu koně Převalského a rovněž jeho EEP (EAZA Ex situ programme = Evropský chovný program). Po druhé světové válce sehrála zásadní roli při záchraně koně Převalského. Později z ní vzešla myšlenka na jeho reintrodukci, do které se následně zapojila. Velmi významných bylo devět jejích transportů koní Převalského z Evropy do Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v západní části Mongolska. Nyní vedle transportů koní Převalského do Kazachstánu připravuje reintrodukční projekt pro východní Mongolsko.

Výbor pro lesnictví a divokou přírodu je státní útvar spadající pod Ministerstvo ekologie a přírodních zdrojů Republiky Kazachstán. Jeho úkolem je správa a ochrana přírody a zvláště chráněných území. Právě jeho výzva směřovaná Zoo Praha na podzim 2022 iniciovala zahájení projektu reintrodukce koní Převalského do Kazachstánu.

Asociace na ochranu biodiverzity Kazachstánu (ACBK) je celostátní veřejná asociace cílící na zachování biodiverzity, ekologický výzkum a osvětu obyvatel. Projekt Návrat divokých koní je v širší perspektivě součástí její dlouhodobé snahy o rekonstrukci původních stepních společenstev v zemi. ACBK stojí za vybudováním potřebné infrastruktury ve Státní přírodní rezervaci Altyn Dala. Ta byla v minulosti využita pro reintrodukci kulanů ve spolupráci s Frankfurtskou zoologickou společností.

Tierpark Berlin je zoologická zahrada, která se již v minulosti podílela na chovu, managementu i reintrodukci rozličných živočišných druhů, přičemž spolupracovala také na ochraně koně Převalského. V rámci projektu Návrat divokých koní poskytuje koně ze svého chovu, sváží do svého chovného zařízení kandidáty z dalších evropských institucí a účastní se na jejich transportu do Kazachstánu.

Frankfurtská zoologická společnost (FZS) je mezinárodní organizace koordinující projekty na ochranu ohrožených druhů i ekosystémů v 18 zemích světa. V Kazachstánu se podílí na ochraně sajg tatarských či kulanů. V roce 2006 spoluzaložila Iniciativu pro ochranu Altyn Dala (ADCI).

Zoo Norimberk (Tiergarten Nürnberg) je veřejná nezisková zoologická zahrada soustředící se na ex situ ochranu ohrožených druhů zvířat a jejich in situ ochranu ve spolupráci s partnery v zemích jejich původu. V minulosti se podílela na reintrodukci koní Převalského do Střední Asie.

Národní park Hortobágy se již v minulosti podílel na reintrodukcích koní Převalského, mj. ve spolupráci se Zoo Praha. Na jeho území žije v současné době největší populace koně Převalského mimo areál původního výskytu. Vybraní koně z tohoto parku byli zařazeni do transportu v roce 2025.

Vzdušné síly Armády České republiky, konkrétně 24. základna dopravního letectva sídlící na Letišti Praha-Kbely, zajišťují transport koní do Kazachstánu. Se Zoo Praha spolupracovaly i v minulosti, mimo jiné na transportu gorily či devíti transportech koní Převalského do západního Mongolska v letech 2011 až 2019.

Jak pomoci?

Podpořit návrat koní Převalského do jejich pradávné vlasti můžete i Vy, a to například návštěvou zoo (z každé návštěvy zoo putuje 8 Kč na projekty na ochranu přírody), nákupem vybraných suvenýrů v areálu zoo, převodem libovolné částky na sbírkové konto Pomáháme jim přežít nebo zasláním dárcovské SMS. Cena jednorázové DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč, na projekt přispějete částkou 29, 59, 89 nebo 189 Kč. Využít můžete také variantu trvalého příkazu (každý měsíc se vámi zvolená částka automaticky zašle na konto Zoo Praha), a to na všechny uvedené částky. Pro zrušení trvalého příkazu zašlete STOP OHROZENEDRUHY na číslo 87 777. Více informací o finanční podpoře naleznete zde

Související články

Historický okamžik. Loni dovezení koně Převalského vyběhli do volnosti (tisková zpráva 5. 6. 2025)

Zoo Praha dovezla do Kazachstánu dalších sedm koní Převalského (tisková zpráva 3. 6. 2025)

Do Kazachstánu míří sedm koní Převalského (tisková zpráva 2. 6. 2025)

Koním Převalského se v Kazachstánu daří. Mají za sebou i první páření (tisková zpráva, 18. 6. 2024)

Nový domov divokých koní (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 15. 6. 2024)

Ve středním Kazachstánu je prvních sedm koní Převalského (tisková zpráva, 6. 6. 2024)

Zoo Praha vypustila první koně Převalského v Kazachstánu (tisková zpráva, 4. 6. 2024)

Osm koní Převalského poletí letos armádními letouny do Kazachstánu (tisková zpráva, 5. 3. 2024)

Podpis memoranda o spolupráci na návratu koní Převalského do Kazachstánu (tisková zpráva, 8. 5. 2023)

Zlatá step pro koně Převalského (sloupek ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, 6. 5. 2023)