Návrat divokých koní v roce 2013

Návrat divokých koní - 2018

Návrat divokých koní - 2018
Další kůň Převalského se vrátil do země svých předků. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Osmý úspěšný transport a celkem 31 koní Převalského přepravených armádními letouny CASA z Evropy do Mongolska, taková je aktuální bilance Zoo Praha poté, co v Přísně chráněné oblasti Gobi B byly včera vypuštěny další čtyři klisny: Yanja, Helmi, Hanna a Spes.

Již poosmé odstartoval dnes ve 13 hodin a 45 minut z kbelského letiště vojenský letoun CASA se čtyřmi klisnami koně Převalského na palubě. Koně čeká téměř šest tisíc kilometrů dlouhá cesta do Západního Mongolska, kam Zoo Praha dopravila ve spolupráci s Armádou České republiky již dvacet sedm koní.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes ráno byl zahájen další transport čtyř klisen ze Zoo Praha do Mongolska. Yanja, Helmi, Hanna a Spes jsou v přepravních boxech a z chovné a aklimatizační stanice v Dolním Dobřejově míří do Kbel. Odtud poletí armádním letadlem do Mongolska. Předpokládaný...

V chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově jsou již připravené čtyři vybrané klisny a dvě náhradnice. Na snímku je (zleva) náhradnice Spes a dvě předem vybrané kandidátky - Spina a Tania.

Předběžně jsou pro letošní transport, který začne zítra ráno, vybrané čtyři klisny – Yanja, Tania, Spina a Hanna. Jako náhradnice jsou připraveny klisny Helmi a Spes.

Už za týden odlétá vojenský letoun CASA se čtyřmi vybranými klisnami koně Převalského do Mongolska. Které mají šanci se podívat do své domoviny a jaká kritéria rozhodují o jejich výběru? Vše důležité se dozvíte ve videu z aklimatizační ohrady v Dolním Dobřejově.