Ara Learův

Ptačí obyvatelé Rákosova pavilonu

Zoo Praha  |  30. 08. 2019


Ara Learův je papoušek takřka nevyčíslitelné hodnoty; jednu dobu byl dokonce považován za vyhynulého. V přírodě žije výhradně v malé části brazilské caatingy – v suché krajině porostlé trnitým bušem a kaktusy a křižované roklemi. Právě v jejich stěnách si arové hloubí hnízdní nory.

Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tento vzácný papoušek je hlavním lákadlem pavilonu. Na první pohled se podobá arovi hycintovému, je ale zhruba o čtvrtinu menší, peří nemá tak jednotně modré a žlutá lysina u zobáku je okrouhlá, nikoliv čárkovitá.

Ara Learův byl ještě v polovině 20. století považován za druh v přírodě vyhynulý, protože jej nikdo nepozoroval více než 100 let. V roce 1978 však byl objeven ve dvou lokalitách v brazilském státě Bahía, v křovinaté suché oblasti zvané Caatinga, kde je potravně vázán na palmy licuri, jejichž plody se živí. Na rozdíl od ary hyacintového nehnízdí ve stromových dutinách, ale vyhrabává si hnízdo v pískovcových svazích.

Díky záchrannému projektu podporovanému brazilskou vládou se podařilo populaci arů Learových stabilizovat a v současnosti žije v přírodě již více než 1200 ptáků. Podle Červené knihy IUCN patří mezi ohrožené druhy. V zoologických zahradách jsou velice vzácní. Do pražské zoo se první z těchto půvabných papoušků dostali v roce 2010 poté, co byli zabaveni pašerákům, a stali se jedním z prvních a důležitých impulzů k výstavbě nového pavilonu.

Umístění v Rákosově pavilonu

Caatinga

Při pohledu do poslední vnitřní expozice v Rákosově pavilonu sice návštěvník stále ještě zůstává v Brazílii, tentokrát mu ale ukazuje docela jinou tvář. Bujný a vlhký tropický deštný les vystřídala planina zbrázděná četnými kaňony a stržemi. Příchozí se ocitá v suché oblasti zvané Caatinga (což v jazyce Tupiů znamená „světlý nebo bílý les“), která se nachází na severovýchodě země. Po většinu roku převládá sucho a horko a tomu odpovídá i ráz vegetace. Stromy se udrží jen místy na vyšších vrcholcích nebo v údolích kolem vody, a tak je krajina porostlá trnitými keři, nesčetnými kaktusy, broméliemi a trávami.

Tato na první pohled nehostinná a pichlavá krajina v sobě skrývá překvapivě pestrou škálu rostlin a živočichů, z nichž třetina patří mezi endemity. Bohužel, v důsledku přeměny krajiny v pastviny a pole jsou mnohé ptačí druhy ohrožené, ara Spixův už byl dokonce v přírodě vyhuben. Zatím tu na malém území přežívá další druh „modrého“ papouška – ara Learův.

Právě tomuto vzácnému druhu je věnována expozice o rozloze 43 m2 a výšce až šest metrů. Je vytvořena tak, aby měl návštěvník dojem, že stojí na jedné ze skalních plošin a před ním se otevírá pohled do krajiny lemovaný typicky červeně zbarvenými skálami, v nichž jsou ukryté hnízdní nory.

Kromě ary Learova obývá Caatingu drobný, kontrastně zbarvený kardinál dominikánský. Silný zobák prozradí, že jeho hlavní potravou jsou různá semena, která sbírá na zemi i na stromech či keřích. Kardinálové se často v přírodě slétávají na krmiště společně s ary Learovými, protože v jejich hejnu v otevřené krajině nacházejí ochranu před predátory.

Mohlo by vás zajímat

Heslo v Lexikonu zvířat

Návod, jak rozeznat aru Learova a aru hyacintového

Edward Lear – básník, po němž se jmenuje jeden z nejvzácnějších papoušků

Suvenýry s motivem ary Learova

Exkluzivní porcelánový hrnek

Ručně malovaná vánoční ozdoba

Originální látková taška

Bavlněné tričko pánské

Bavlněné tričko dámské

Bavlněné tričko dětské

Magnetka


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Brazílii si spojujeme s amazonským deštným lesem. Prostředí na severovýchodě země je ovšem zcela odlišné. Krajině dominují svědecké hory a křižují ji hluboké rokle. Horké a suché podnebí svědčí kaktusům. To je caatinga.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tropická Nová Guinea je druhým největším ostrovem světa – rozkládá se na území desetkrát větším, než je Česká republika. Jejím středem se táhnou velehory o výšce evropských Alp, porostlé z větší části...

Ara Learův. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ara Learův je papoušek takřka nevyčíslitelné hodnoty; jednu dobu byl dokonce považován za vyhynulého. V přírodě žije výhradně v malé části brazilské caatingy – v suché krajině porostlé trnitým bušem a kaktusy a křižované roklemi. Právě v jejich stěnách si arové hloubí hnízdní nory.

Kakadu palmový. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kakadua palmového si s jiným druhem papouška takřka nelze splést. K jeho typickým znakům patří černé peří, tmavý zobák, červená lysina na tvářích (která v rozčilení rudne) a především dlouhá...

Ara hyacintový. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Největší papoušek světa bývá přezdíván „modrým králem zelené Brazílie“. Doma je v srdci Jižní Ameriky, včetně největšího mokřadu světa, Pantanalu. Odchyt pro trh s domácími mazlíčky jej ve 20. století přivedl téměř...


Nestor kea. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hravý, zvídavý a inteligentní nestor kea je jediným skutečně vysokohorským papouškem světa. Obývá novozélandské Jižní Alpy a mnoho času tráví na zemi, kde i hnízdí. Na rozdíl od většiny jiných papoušků se neživí jen plody...

Tricha orlí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zvláštní papoušek, jehož červeným peřím se tradičně zdobí obyvatelé Nové Guineje, má na svém jídelníčku převážně ovoce. I proto je jeho hlava částečně lysá – díky tomu si tricha neumaže peří sladkými šťávami....


Amazoňan jamajský. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pražský chov těchto vzácně chovaných papoušků patří k nejúspěšnějším na světě, proto pro amazoňany jamajské vedeme Evropskou plemennou knihu.

Mada modrotemenný. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Papoušek nezvyklého jména obývá deštné lesy i plantáže více než čtyřicítky ostrovů tropických Filipín. V zoologických zahradách i soukromých chovech je skutečnou raritou. V Česku odchovala první mláďata v roce...


Papoušek patagonský. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tento otužilý Jihoameričan z chladných oblastí Patagonie a podhůří Jižních And hnízdí na papoušky poměrně nezvykle: v norách ve strmých svazích. Zoo Praha papoušky patagonské množila již v 50. letech 20. století, jako jedna z...

Kystráček indonéský. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Někdy se uvádí také pod jménem zoborožík přílbový. Zoo Praha tento druh chová jako jediná zoologická zahrada v Evropě a jedna z mála na světě. Téměř na dosah se těmto temperamentním ptákům přiblížíte v...


Oslavte s námi otevření Rákosova pavilonu vzácných papoušků s některými z našich krásných a originálních suvenýrů, které jsme pro vás v Zoo Praha připravili.