Český mýtus o olgoji chorchojovi

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  30. 03. 2024


Olgoj chorchoj – bájný smrtící červ z pouště Gobi – je dnes možná známější u nás než v samotném Mongolsku. Stalo se tak zásluhou českých záhadologů, kteří po něm pátrali v tamních písečných dunách. A jeden z nich, již zesnulý Ivan Mackerle, se navíc postaral o to, aby v kruzích lovců senzací získal olgoj chorchoj i světovou proslulost.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dnes můžeme prohlásit, že příčinu ke vzniku legendy o olgoji chorchojovi zavdal hroznýšek tatarský (viz článek Pravda o olgoji chorchojovi). Ale faktem je, že se dlouho nevědělo, oč vlastně jde.

Jako první přinesl zprávu o olgoji chorchojovi R. C. Andrews, který ve 20. letech vedl americkou paleontologickou expedici v Mongolsku:

„Na schůzi vlády mě premiér požádal, abych pro mongolskou vládu chytil exemplář alergorchaj chorchaje. (…) Říká se, že je asi dvě stopy dlouhý, jeho tělo má tvar klobásy a chybí mu hlava i nohy; je tak jedovatý, že pouhý dotek znamená okamžitou smrt.“

Všimněte si, že v Andrewsově podání olgoj chorchoj nedokáže zabít na dálku.

Ve 40. letech se tématu chopil ruský paleontolog I. A. Jefremov a ztvárnil ho i v jedné ze svých povídek:

„… zavolal jsem na řidiče a Míšu, aby se vrátili. Ti ale dál běželi k neznámým zvířatům, a buď mě neslyšeli, nebo nechtěli slyšet. (…) Náhle se každý z červů stočil do prstenu. Ve stejném okamžiku jejich žlutošedé zbarvení ztmavlo, změnilo se na fialovomodré a na koncích v jasně modré. Radista se bez výkřiku znenadání zhroutil a s obličejem v písku zůstal nehybně ležet. Uslyšel jsem výkřik řidiče, který v tu chvíli přiběhl k radistovi ležícímu asi čtyři metry od červů. Vteřinu – a Gríša se stejně divně prohnul a padl na bok.“
To už je jiná káva!

Jefremovova povídka vyšla opakovaně také v češtině – a jsem přesvědčen, že podnítila zájem českých záhadologů, mezi nimiž vynikl zmíněný Ivan Mackerle. Ten na počátku 90. let v Mongolsku po olgoji chorchojovi usilovně pátral, dokonce se ho prý snažil z dun vypudit výbuchy malých náloží. Bezvýsledně. Jeho víra v existenci červa, který zabíjí na dálku, však byla nezlomná. Výpovědi svědků, jež zaznamenal, přitom do značné míry podporují výklad, na který ani nepomyslel, totiž že mýtus o olgoji chorchojovi vznikl na základě setkání pastevců s hroznýškem tatarským. Například stařenka Püret mu řekla:

„V moři písku je jako ryba ve vodě. (…) Většinou si prohrabává díry těsně pod zemí a na povrchu nad ním se pak trochu hrne písek, takže je vidět, kudy putuje. Když chce někoho napadnout, vysune se z písku napůl ven. Začne se nafukovat, bublina na jeho konci se neustále zvětšuje, až z ní nakonec vystříkne jed.“

A tak jakkoli se Mackerle mýlil, postaral se o popularizaci „smrtícího červa z Gobi“ a troufám si tvrdit, že nebýt jeho, asi by mě nenapadlo ukazovat předobraz olgoje chorchoje – hroznýška tatarského – v naší zoo.

Olgoj chorchoj - olej na platne, autor Jiří Houska

Olgoj chorchoj. Olej na plátně, autor Jiří Houska

Související příspěvky

Pravda o olgoji chorchojovi


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru