Toulavý autobus

Články

Zoo Praha  | 


Toulavý autobus je projekt zaměřený na environmentální vzdělávání mladých generací a šíření povědomí o ochraně goril a afrického tropického deštného lesa.

S cílem aktivně podpořit ochranu goril nížinných jsme se zaměřili především na situaci v oblasti kamerunské Biosférické rezervace Dja. V jejím okolí jsme se rozhodli šířit povědomí o ochraně goril a jejich životního prostředí. Uvědomělý přístup k ochraně přírody jsme začali budovat od základu – u těch nejmladších. Dětem do Kamerunu jsme přivezli knížky gorilích pohádek. Po jejich přečtení si děti, které do té doby znaly gorily pouze coby bushmeat – maso na talíři, přály gorily spatřit na vlastní oči. A my jsme jim to přání splnili – v roce 2013 začal cesty Kamerunu brázdit Toulavý autobus.

 

TOULAVÝM AUTOBUSEM NA CESTĚ ZA POZNÁNÍM

Toulavý autobus je autobus, který převáží děti z vesnic v okolí rezervace Dja na místa, kde mohou pozorovat gorily jako fascinující živé tvory.

Poprvé vyjel v lednu 2013 za účasti patrona projektu, fotbalisty Karla Poborského, jehož popularita nám v Kamerunu pomohla i přes počáteční těžkosti získat důvěru místních obyvatel. Brzy si Toulavý autobus získal přízeň venkovanů i státních úředníků.

Na návštěvě základny ekologického zemědělství v Kabilone II se děti dozvídají o možnostech udržitelného zemědělství a udržitelného způsobu využití lesa. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Na návštěvě základny ekologického zemědělství v Kabilone II se děti dozvídají o možnostech udržitelného zemědělství a udržitelného způsobu využití lesa. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Pro většinu místních dětí je cesta toulavým autobusem největším výletem, jaký doposud zažili. Aby ne, je to cesta plná zážitku. A co je důležité, jsou to zážitky spojené s programem přinášejícím poznání. Kromě toho, že děti na vlastní oči spatří gorily, seznámí také s fungováním ekosystému deštného lesa a s možnostmi udržitelné obživy.

V rámci cesty Toulavého autobusu děti navštěvují i záchrannou stanici v Méfou zaměřující se především na péči o zraněné a osiřelé primáty. Právě zde poprvé spatří na vlastní oči živé gorily a zjišťují, že zvířata nejsou jen bushmeat nebo snadný zdroj obživy pro pytláky, ale fascinující tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu. Foto: Miroslav Bobek

V rámci projektu již bylo uskutečněno více jak 70 jízd, kterých se zúčastnilo více než 1300 dětí, ale také učitelé, někteří z rodičů a strážci lesa (ecoguards).

Věříme, že děti, které se zúčastnily programu, se o své nově nabyté zkušenosti podělí s dalšími vrstevníky i rodiči a dalšími rodinnými příslušníky a povědomí o ochraně (nejen) goril se tak šíří dál. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha. 

Archiv zpráv o Toulavém autobusu: