Toulavý autobus v nesnázích

Zoo Praha / Prague Zoo

Miroslav Bobek  |  23. 09. 2017


Již téměř pět let provozujeme pět tisíc kilometrů od Zoo Praha autobusovou linku. Náš Toulavý autobus vozí děti z vesnic z okraje kamerunské rezervace Dja na exkurze do záchranné stanice v Méfou poblíž hlavního města, kde mají možnost vidět gorily jinak než jenom jako maso na talíři… Snažíme se postupně změnit jejich náhled nejenom na gorily, ale na přírodu a její ochranu vůbec.

Foto: Jocelyn Aubery Ewane Foto: Jocelyn Aubery Ewane

Teď Toulavý autobus postihla doposud největší závada: ulomilo se mu přední kolo. Nikomu se bohudík nic nestalo, budeme však muset urychlit náš plán na zakoupení jiného vozidla; byť jen o pár měsíců. Během dosavadních více než čtyř a půl roku provozu ujel Toulavý autobus desetitisíce kilometrů nejen po slušných asfaltkách, ale i po pralesních cestách. Dostal opravdu hodně zabrat. A to nepočítám jeho „minulý život“, kdy po celá léta – natřený lila barvou – vozil školačky v Saúdské Arábii. Na potíže jsme ovšem v Kamerunu zvyklí.

Vůbec nejhorší situaci nastala hned na jaře 2013. Při koupání v řece Dja utonul řidič Toulavého autobusu. To byla tragédie sama osobě, jenže místní lidé si ji navíc spojili se zlými duchy. Posedli prý náš Toulavý autobus, a proto se jeho řidič utopil. Po nějakou dobu se zdálo, že budeme muset projekt ukončit. Nikdo by nám své dítě nesvěřil. Naštěstí v oblasti, odkud pocházel, naši spolupracovníci zanedlouho zjistili, že již dříve se tam utopili další dva jeho rodinní příslušníci. A bylo jasno! Zlí duchové neposedli Toulavý autobus, nýbrž řidičovu rodinu. Mohli jsme tedy projekt znovu rozjet.

Výčet všech úskalí a problémů, jimž jsme museli čelit, by zabral ještě hodně papíru. Ale i tak je, myslím, zřejmé, že realizovat tento projekt není jednoduché a že sehnat, zakoupit a přepravit do Afriky jiný přiměřeně ojetý autobus by nemělo být tím nejsložitějším, co jsme dosud absolvovali.

Psáno pro MF Dnes


Jak pomoci

I vy se můžete zapojit do podpory projektu Toulavý autobus!

Zašlete finanční příspěvek na speciální sbírkové konto Pomáháme jim přežít – č.ú.: 43 – 680 466 0247/0100.

Využijte dárcovské sms!

Přineste starý mobil. Za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na naše sbírkové konto.

Kupte si některý z vybraných suvenýrů a tiskovin v areálu Zoo Praha nebo na našem e-shopu.

Zůčastněte se Běhu pro zoo, jehož výtěžek je určen na projekty Pomáháme jim přežít.

A v neposlední řadě přijďte do zoo praha! koupí každé vstupenky příspíváte 2 kč na ochranu ohrožených druhů v rámci projektu koruna ze vstupného.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte pomáhat!ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní