Prestižní partnerství pro Toulavý autobus

Ostatní články

Jana Jirátová  |  23. 03. 2014


Po Návratu divokých koní získal i další projekt pražské zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

Gorily nížinné jsou ve volné přírodě ohrožené zvláště úbytkem přirozeného prostoru a pytláctvím (foto: Miroslav Bobek) Gorily nížinné jsou ve volné přírodě ohrožené zvláště úbytkem přirozeného prostoru a pytláctvím (foto: Miroslav Bobek)

LOGO Partner of WAZAOd tohoto týdne má Zoo Praha právo užívat prestižní značku „Partner of WAZA“ v souvislosti s projektem Toulavý autobus. Projekt, jehož cílem je prostřednictvím vzdělávacích aktivit přispět k ochraně goril nížinných a jejich prostředí, oslovil představitele Světové asociace zoologických zahrad a akvárií již na loňské výroční konferenci WAZA na Floridě. Letos se mu rozhodli udělit záštitu a stvrdit tak jeho mezinárodní prestiž.

„Projekt Toulavý autobus, který je dosavadním vyvrcholením našich ochranářských snah ve střední Africe, umožňuje školákům z pralesních oblastí absolvovat několikadenní cesty do záchranných stanic v Mefou či Limbe, kde mají možnost vidět gorily jako fascinující živé tvory a nikoli jako maso na talíři,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Současně děti absolvují vzdělávací program. Po více než ročním fungování Toulavého autobusu se ukazuje, že projekt má silný dopad i na dospělé a splňuje tak své poslání lépe, než jsme si troufali očekávat.“

V městečku Somalomo, odkud Toulavý autobus pravidelně vyjíždí na své jízdy, založila pražská zoo tzv. ekoklub, jehož vedoucí vzdělává děti celoročně a mezi místními lidmi šíří osvětu. Kromě toho je však pro ochranu goril zásadní nabídnout lidem alespoň dílčí alternativu k lovu masa divokých zvířat. Pražská zoo proto nyní usiluje o zavedení chovu „pralesní krysy“ neboli řekomyši africké v Somalomo.

Světová organizace zoologických zahrad a akvárií udělila prestižní status oficiálního partnerského projektu WAZA již podruhé. Poprvé tomu bylo v roce 2012 za projekt Návrat divokých koní, díky němuž se koně Převalského vrací do své původní domoviny, do Mongolska.

 Iniciátorem Toulavého autobusu se stal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek (foto: Lucie Vejmelková)Iniciátorem Toulavého autobusu se stal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek (foto: Lucie Vejmelková)


Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...

Zoo Praha se distancuje od přednáškové činnosti pana Jana Bedřicha, jejímž tématem jsou pražské gorily. Přednášky nevznikají ve spolupráci se Zoo Praha a obsahují zcela mylné informace.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní