Prestižní partnerství pro Toulavý autobus

Ostatní články

Jana Jirátová  |  23. 03. 2014


Po Návratu divokých koní získal i další projekt pražské zoo na záchranu ohrožených druhů zvířat prestižní záštitu Světové asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA).

Gorily nížinné jsou ve volné přírodě ohrožené zvláště úbytkem přirozeného prostoru a pytláctvím (foto: Miroslav Bobek) Gorily nížinné jsou ve volné přírodě ohrožené zvláště úbytkem přirozeného prostoru a pytláctvím (foto: Miroslav Bobek)

LOGO Partner of WAZAOd tohoto týdne má Zoo Praha právo užívat prestižní značku „Partner of WAZA“ v souvislosti s projektem Toulavý autobus. Projekt, jehož cílem je prostřednictvím vzdělávacích aktivit přispět k ochraně goril nížinných a jejich prostředí, oslovil představitele Světové asociace zoologických zahrad a akvárií již na loňské výroční konferenci WAZA na Floridě. Letos se mu rozhodli udělit záštitu a stvrdit tak jeho mezinárodní prestiž.

„Projekt Toulavý autobus, který je dosavadním vyvrcholením našich ochranářských snah ve střední Africe, umožňuje školákům z pralesních oblastí absolvovat několikadenní cesty do záchranných stanic v Mefou či Limbe, kde mají možnost vidět gorily jako fascinující živé tvory a nikoli jako maso na talíři,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. „Současně děti absolvují vzdělávací program. Po více než ročním fungování Toulavého autobusu se ukazuje, že projekt má silný dopad i na dospělé a splňuje tak své poslání lépe, než jsme si troufali očekávat.“

V městečku Somalomo, odkud Toulavý autobus pravidelně vyjíždí na své jízdy, založila pražská zoo tzv. ekoklub, jehož vedoucí vzdělává děti celoročně a mezi místními lidmi šíří osvětu. Kromě toho je však pro ochranu goril zásadní nabídnout lidem alespoň dílčí alternativu k lovu masa divokých zvířat. Pražská zoo proto nyní usiluje o zavedení chovu „pralesní krysy“ neboli řekomyši africké v Somalomo.

Světová organizace zoologických zahrad a akvárií udělila prestižní status oficiálního partnerského projektu WAZA již podruhé. Poprvé tomu bylo v roce 2012 za projekt Návrat divokých koní, díky němuž se koně Převalského vrací do své původní domoviny, do Mongolska.

 Iniciátorem Toulavého autobusu se stal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek (foto: Lucie Vejmelková)Iniciátorem Toulavého autobusu se stal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek (foto: Lucie Vejmelková)


V Pangoláriu, jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž Národního parku Nam Et-Phou Louey. Foto: Free the Bears.

V Pangoláriu (od anglického pangolin, v překladu luskoun), jehož výstavbu v Laosu financovaly Zoo Praha a Zoo Wroclaw, se zotavuje první luskoun. Jde o samce kriticky ohroženého luskouna krátkoocasého zabaveného pytlákovi poblíž...

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní