Translokace vakoplcha trpasličího

Dlouhodobá podpora ohrožených druhů


Organizace a zařízení/oblast:
PANGEA Research Centre – Secret Creek Sanctuary

Částka: 
190 000 AUD (3 170 549 Kč)

Snímek vakoplcha trpasličího z noční expozice v Healesville Sanctuary. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Snímek vakoplcha trpasličího z noční expozice v Healesville Sanctuary. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Kromě opatření v Australských Alpách, tedy v oblasti jeho současného výskytu, by pro vakoplcha trpasličího mohla být cestou k záchraně translokace části jedinců z vysokohorského prostředí do nížinného deštného lesa, který podle paleontologických nálezů v minulosti obýval. Tento projekt bude rovněž podporován ze sbírky Zoo Praha.

Ve spolupráci s PANGEA Research Centre a prostřednictvím záchranné stanice Secret Creek Sanctuary (Nový Jižní Wales) jsme se rozhodli tento průlomový projekt translokace vakoplcha trpasličího do níže položených oblastí podpořit částkou ve výši 190 000 AUD (3 170 549 Kč). V rámci projektu bude zajištěn chov, výzkum, důsledná aklimatizace vakoplchů na zdroje z míst plánovaného vypouštění a následně samotné vypuštění do nížinných deštných lesů.

V Secret Creek Sanctuary i díky naší podpoře vznikne nové chovné zařízení pro vakoplchy trpasličí. To jim poskytne vhodné podmínky pro přizpůsobení se prostředí nížinných deštných lesů. Vzhledem k požárům a dalším hrozbám je záchranná stanice navržena funkčně a ohnivzdorně tak, aby byla populace chovaných jedinců v nejvyšším možném bezpečí.

Související články

Vakoplch trpasličí

Miroslav Bobek: Vakoplch vs. požáry, lyžaři i teplé zimy