Guerézy pláštíkové

Obyvatelé pavilonu


Soužití goril a gueréz probíhá díky dostatku prostoru a povaze obou druhů naprosto bezproblémově. Pro guerézy a mladší členy gorilí skupiny je navíc vzájemné pošťuchování výtečným enrichmentem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Soužití goril a gueréz probíhá díky dostatku prostoru a povaze obou druhů naprosto bezproblémově. Pro guerézy a mladší členy gorilí skupiny je navíc vzájemné pošťuchování výtečným enrichmentem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Prostor s chovnou skupinou goril nížinných sdílejí guerézy pláštíkové – společenské a celkem klidné stromové opice ze střední a východní Afriky.

V přírodě žijí guerézy pláštíkové ve volně uspořádaných tlupách, jejichž jádro tvoří vzájemně příbuzné samice. Většinu času vysedávají na větvích s ocasem svěšeným dolů a pečlivě otrhávají mladé listy a výhonky.

Naše guerézy náležejí k poddruhu gueréza pláštíková kikuyunská (Colobus guereza kikuyuensis), který se vyskytuje ve střední Keni. Chovnou skupinu tvoří dvě samice pocházející z francouzské zoologické zahrady La Vallée des Singes (v překladu Údolí opic) a samec z polské Zoo Gdaňsk. Obě samice žily ve společné expozici s gorilami již před svým příchodem do Prahy, což se ukázalo jako velice přínosné, neboť se s naší gorilí rodinou záhy sžily, jako by u nás byly od narození. Samec viděl gorily poprvé v životě, ale vzhledem k naprosté bezstarostnosti jeho dvou družek se i on rychle přizpůsobil novému prostředí a jeho obyvatelům.

 

Související příspěvky

Heslo Gueréza pláštíková v Lexikonu zvířat

Guerézy a kočkodani se zabydlují v novém pavilonu goril (tisková zpráva z 16. června 2022)