Guerézy a kočkodani se zabydlují v novém pavilonu goril

Novinky u zvířat

Alena Maděrová  |  16. 06. 2022


Guerézy pláštíkové zkoušejí travnatý výběh, kočkodani Brazzovi zkoumají vnitřní expozici – zabydlovaní jednotlivých obyvatel nového pavilonu goril v Zoo Praha je v plném proudu.

Guerézy pláštíkové bedlivě prozkoumaly veškeré prvky venkovního výběhu. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha Guerézy pláštíkové bedlivě prozkoumaly veškeré prvky venkovního výběhu. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

„Všech pět gueréz včetně samice s mládětem téměř ihned po otevření vyskákalo ven na nejbližší strom. Po chvilce se osmělily a začaly šplhat po lanech i kmenech,“ popisuje první zkušenost gueréz s venkovním výběhem vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Vůbec poprvé mohly tyto stromové opice vyzkoušet rozlehlý zelený výběh, osazené dřeviny, parkosy a zdejší lanoví. Skrze velká okna se také již mohou seznamovat se svými budoucími spolubydlícími – rodinnou skupinou goril nížinných. Expozice jsou stavebně řešeny tak, aby se oba druhy mohly nezávisle na sobě stáhnout do zázemí.

Jednotlivými fázemi přivykání si procházejí i další obyvatelé pavilonu. Kočkodani Brazzovi se již seznamují s uspořádáním vnitřní expozice, kterou budou sdílet s africkými prasaty, štětkouny kamerunskými.

Kočkodani se dosud aklimatizovali v chovatelském zázemí po příchodu ze španělského Bioparku Valencia. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

„Abychom guerézám i kočkodanům usnadnili přivykání novému prostředí, aklimatizovali se po svém příchodu nejprve v chovatelském zázemí. Nyní je postupně pouštíme do vnitřních a poté i venkovních expozic,“ vysvětluje fáze obydlování pavilonu kurátor primátů Jan Mengr s tím, že kočkodani se do svého venkovního výběhu podívají pravděpodobně příští týden.

Nový pavilon goril se všemi jeho expozicemi a obyvateli představí Zoo Praha veřejnosti 28. září při příležitosti své 91. výroční slavnosti.


Mládě se má dle slov chovatelů k světu. S ním se pražská skupina kočkodanů Brazzových rozrostla na pět členů. Foto Petr Hamerník

Mládě kočkodana Brazzova přišlo v Zoo Praha na svět minulou středu v časných ranních hodinách a dle chovatelů se mu daří dobře. Připravovaný nový pavilon goril zvaný Rezervace Dja, který bude otevřen již koncem září, tak má...

Duni, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Samice Duni, dcera naší slavné gorily Moji, již brzy přijede do Zoo Praha, kde se zabydlí v novém pavilonu goril.
Přihlášení k newsletteru