Tapíří rok

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  19. 10. 2015


Dlouho jsme na něj čekali, to ano, ale nepředpokládali jsme, že by se mohlo narodit právě teď. Jeho příchod na svět nás všechny mile překvapil – a mne dvojnásob, protože jsem se zrovna vrátil z Asie. Jako by na mne počkalo. 

Mládě tapíra čabrakového!

Tapír čabrakový, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Tapír čabrakový, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vzácné a úchvatně skvrnitě pruhované. Nebo možná pruhovaně skvrnité, v každém případě odlišné od na jaře narozeného tapíra jihoamerického Tobyho, který měl daleko více pruhovaně pyžamové zbarvení (už ho ale ztrácí a postupně se oblékne do stejné hnědi, jakou mají jeho rodiče).

Při vší úctě k Jihoameričanovi Tobymu, v noci na čtvrtek narozené mládě tapíra čabrakového je přece jen vzácnější. V Evropě se během posledních dvanácti měsíců narodilo všehovšudy šest malých tapírů čabrakových a jsou v zoologických zahradách ještě o trochu vzácnějšími chovanci než třeba pralesní žirafy okapi.

Ostatně už příchod tapírů čabrakových – samice Indah, která je matkou mláděte, a jejího bratra Vasana, jehož později vystřídal Niko – jsem v létě 2010 nadšeně vítal fotbalovým přirovnáním k někdejšímu přestupu Pavla Nedvěda do Juventusu Turín. Jejich příchod do Zoo Praha byl tehdy nejen obdobně významný a dost drahý, ale narážel jsem také na jejich černo-bílé zbarvení podobné dresům Juventusu. Ono totiž skvrnité pruhování mláděte je sice téměř neuvěřitelné, ale i prostřídání barev černá – šedá – černá, kterým se vyznačují dospělí jedinci, můžeme pokládat za velmi výjimečné.

Bohužel, tapíři čabrakoví jsou poměrně vzácní nejenom v zoologických zahradách, ale především v Malajsii, na Sumatře, v Barmě a Thajsku, kde žijí ve volnosti. Vedle lovu jsou ohroženi ničením původního prostředí, z významné části v důsledku zřizování plantáží palmy olejné. A tak se do radosti z narození našeho mláděte mísí smutek z faktu, že za razantní úbytek tapírů čabrakových (a nespočtu dalších zvířat, mimo jiné orangutanů) můžeme i my, Evropané, kteří palmový olej spotřebováváme v potravinách, kosmetice a spoustě dalšího zboží. Mysleme na to, prosím.

Ale i to může být důvod, proč narození mláděte tapíra čabrakového – s největší pravděpodobností samečka – pokládat za hlavní událost podzimu. Když k němu připočtu ještě jarního tapíra jihoamerického Tobyho, troufám si letošek prohlásit Tapířím rokem.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Dikobraz jihoafrický (Hystrix africaeaustralis) v Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek

Lvi a další velké šelmy příležitostně loví i dikobrazy, a to asi hlavně tehdy, když nemají dostatek své obvyklé potravy, anebo když zejména mladí samci zkoušejí, co si mohou dovolit (což je ostatně vlastnost společná mladým...

Dikobraz srstnatonosý (Hystrix indica) v Zoo Praha. Foto: Miroslav Bobek

Dikobrazí ostny jsou žádaný artikl, ať již jako suvenýr, nebo materiál na splávky. Při návštěvě Archivu hlavního města Prahy jsem však ke svému překvapení zjistil, že je při čištění vazby starých knih používají i tamní...




Přihlášení k newsletteru