Šéf pražské zoo: Zahrada se rozloučí s hříbětem a přivítá slony
21. 02. 2012
Tyden.cz
Novorozené hříbě koně Převalského přesně týden po narození v pražské zoo uhynulo. Nepřežilo nejspíš vnitřní zranění po kopnutí jedné z klisen. "Je to zatím nejpravděpodobnější důvod ale stoprocentně jistí si momentálně být nemůžeme," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Návštěvníci se ale mohou těšit na celou řadu dalších mláďat, která se letos v Tróji narodila. A chystají se i další překvapení - zahrada například přivítá nové slony indické.
Co se přesně stalo novorozenému hříběti?
To s jistotou v tuto chvíli nedovedu říct. S největší pravděpodobností ale zemřelo kvůli vnitřním poraněním. Během víkendu ho totiž jedna z klisen ve výběhu kopla.
Rozhodně nenastal problém, že by ho stádo nepřijalo. Šlo spíše o nešťasnou nehodu a ty se bohužel stávají.
Bylo to jediné mládě, které se u vás letos narodilo?
Pokud jde o Převalské koně, tak ano. Co se týče ostatních druhů, tak tady máme mláďat opravdu požehnaně. Zmínil bych hlavně dvě malé žirafy Rotschildovy, které se narodily dva dny po sobě. Průběh druhého porodu byl dokonce živě přenášen přes internet. Jinak samozřejmě očekáváme více nových přírůstků, ale nerad bych cokoli zakřiknul.
A co nové druhy zvířat? Čekají nás letos nějaká překvapení?
Máme poměrně velkorysé plány, jelikož se připravuje příchod nových slonů. Nebude to tedy nový druh ale v souvislosti s výstavbou nového areálu chceme stávající počet tří indických slonů rozšířit.
To máte na mysli asi pavilon velkých savců. V jaké je výstavba fázi?
Hrubá stavba hlavních částí budov je už dokončená. Nyní by měly přijít na řadu scénické úpravy, tedy úpravy výběhů, které ale souvisejí s dostavbou dalších částí budov.
Můžeme se letos těšit na nějaké zajímavé přírůstky z jiných zahrad? Připravujete nějakou výměnu s jinou evropskou zoo?
K výměnám, příchodům a odchodům dochází prakticky neustále. Většinou se to ale týká méně výrazných zvířat. Z těch návštěvnicky zajímavějších to byly v minulosti gorily nebo orangutani. Aktuálně se připravujeme na nové jedince koně Przewalského z Maďarska, Německa a také z Ruska. To souvisí s naší snahou oživit zdejší chov. Chěli bychom se totiž vrátit na výsluní, ve kterém Zoo Praha byla v minulosti, pokud jde o chov tohoto plemene.
A co další akce, plánujete třeba něco podobného jako je váš dlouhodobý úspěšný projekt adopce zvířat?
Adopce zvířat samozřejmě běží stále. Jinak bych zmínil projekt Koruna ze vstupného, kdy z každé prodané vstupenky putuje jedna koruna na zvláštní aktivity zoo. Ty jsou zaměřené především na návrat zvířat do přírody, což se týká například zmiňovaného koně Przewalského, goril, nebo také gaviálů. Další možnost, jak na podobné projekty přispět, nabízí naše sbírkové Konto pomáháme jim přežít, kam je možné posílat DMS. Stejně tak nás mohou návštěvníci podpořit koupí suvenýrů v areálu zoologické zahrady.
S velkým ohlasem se setkala také vaše akce prodej hnojiva ze sloního trusu. Nebudete tento "zvláštní" sortiment rozšiřovat?
Je pravda, že když jsme prodej zahajovali, tak jsem se zmínil, že bychom mohli v budoucnu takto prodávat například i koňský trus a podobně. Myslím ale, že prozatím si s nabídkou sloního trusu vystačíme. Spíš jde jaksi o vtip, i když jako hnojivo samozřejmě slouží výborně.
V loňském roce zaznamenala pražská zoo rekord v návštěvnosti. Nemůže mít stále se zvyšující počet návštěvíků negativní vliv na pohodlí zvířat?
Loňská návštěvnost byla opravdu nevídaná. S kolegy jsme proto rozhodli upřednostnit pohodu zvířat. To znamená, že je nedržíme násilím v prostorách, kde je uvidí návštěvníci. Mnoho zvířat má tak možnost pohybovat se tam, kde jim to víc vyhovuje a nedržíme je za každou cenu na očích lidem. Jinak návštěvnost se snažíme v průběhu roku co nejvíce rozkládat.
Jak to chcete udělat?
Je to věcí marketingu, ale snažíme se také zajistit co nejlepší služby i v obdobích, kdy návštěvnost není zrovna vysoká. Souvisí to například se stavebním pojetím zahrady, aby si lidé měli v zimě kde sednout, ohřát se. Právě v tomto duchu se teď přestavuje pavilon kočkovitých šelem.
Na jaké akce se lidé mohou v nejbližší době těšit?
Akcí je naplánovaná celá řada. Zásadní bude určitě zahájení sezony v sobotu 31. března, kdy máme dokonce přislíbenou účast kardinála Duky. Také se chystáme představit nové logo.
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...