Beyoncé se zlatavým zadečkem

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  01. 09. 2014


Poté, co student Adam Striegel nalezl na pozemcích zásilkové služby FedEx v Pittsburgu fosilii vyhynulého obojživelníka, kterého experti popsali pod vědeckým jménem Fedexia striegeli, položil jsem si otázku, zda marketing nejrůznějších firem, jejich výrobků a služeb nezaplaví i vědecké názvosloví. Nových druhů, a nejen těch vyhynulých, je stále popisováno dost a dost. Nyní, po třech letech, tedy nastal čas k rekapitulaci.

foto: http://www.scienceimage.csiro.au/mediarelease/mr12-beyonce.html foto: http://www.scienceimage.csiro.au/mediarelease/mr12-beyonce.html

Když Peter Jäger objevil v jeskyních Laosu dosud neznámého slepého pavouka, pojmenoval ho Sinopoda scurion podle výrobce čelovek - švýcarské společnosti Scurion. Pokud je mi známo, zůstal naštěstí jediným, kdo nějakého živočicha pojmenoval podle firmy nebo jejího produktu. Alespoň tedy firmy v tradičním pojetí.

Stalo se však něco jiného. Do vědeckého názvosloví začala pronikat jména z popkultury.

Nad bičíkovci ze střev všekazů, jež kanadští vědci pojmenovali podle monster Mýtu Cthulhu od H.P. Lovecrafta (1890-1937), nebo nad kokcidií Isospora jaracimrmani, popsanou dvěma českými parazitology, by snad šlo ještě mávnout rukou. Vědecký název Cystomastacoides kiddo, který podle Beatrix Kiddo z filmu Kill Bill dostal nově objevený parazitický lumčík z Thajska, však již naznačuje, že by mohlo jít o trend. A potvrzením tohoto trendu je v mých očích Yoda purpurata – bizarní žaludovec vylovený z hloubky půldruhého kilometru kdesi u Azor. Nazván byl podle Mistra Yody z Hvězdných válek.

Další hranici svérázně překročil fanoušek Střihorukého Edwarda, mladičký David Legg. Půl miliardy let starého korýše s přívěsky připomínajícími ruce slavného filmového hrdiny pojmenoval podle jeho představitele Johnnyho Deppa Kooteninchela deppi.

Své vlastní živočišné druhy ovšem již mají i další hvězdy. Podle mého oblíbeného Boba Marleyho se odnedávna jmenuje parazitický korýš Gnathia marleyi z karibských korálových útesů. Trochu by mě to mrzelo, kdybych se nedočetl, jak dopadla Beyoncé. Podle ní byl nazván australský ovád Scaptia beyonceae. Čtyřiadvacetiletý výzkumník Bryan Lessard ho nalezl nejprve vypreparovaného v muzejních sbírkách a posléze i živého v severovýchodním Queenslandu. K pojmenování tohoto ováda podle Beyoncé jej prý inspiroval zlatavý konec jeho zadečku.

Psáno pro Deníky VLP

 


Ballova pyramida. Foto Miroslav Bobek

Ballova pyramida se strmě tyčí 562 metrů nad hladinu Pacifiku. Uvádí se o ní, že jde o nejvyšší sopečný komín na světě. V každém případě je to opravdu fascinující skalní útvar!

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ganbátar na mě naléhavě zamával a ukázal mi směr, kterým mám jít. Po kamenitém svahu jsem rychle vyrazil a pak jsem ho spatřil. Zpoza horizontu, jen pár desítek metrů ode mne, se neslyšně vynořil krásný hřebec koně...




Přihlášení k newsletteru