Rejnočí žihadlo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  12. 03. 2012


Článek o samci trnuchy, pojmenovaném Otorongo, ale oslovovaném Chlapečku či Parybo, vzbudil překvapivý ohlas. Ten se zaměřoval jednak na hravost a inteligenci této nové osobnosti Zoo Praha, jednak na jedovatost mnoha rejnoků, které angličtina souhrnně označuje jako stingrays, tedy rejnoky s žihadlem.

Ano, jsou zatraceně jedovatí. Ano, jeden z nich má na svědomí televizního „lovce krokodýlů“ Steva Irwina. A ano, dá se věřit historce o jihoamerické modelce, jíž bylo nutno amputovat nohu poté, co stoupla na trnuchu. Stačí půl minuty googlovat, aby se člověk dočetl, že kupříkladu v Kolumbii zaregistrují každoročně více než 2000 nehod se sladkovodními rejnoky a že v jediné malé nemocnici došlo v jejich důsledku během pěti let k osmi úmrtím a 23 amputacím dolních končetin.

Přesto bych o tom všem nepsal, kdyby mi dnes od našeho spolupracovníka Petra Juračky, který navlečený do neoprénu Otoronga v jeho nádrži fotografoval, nepřišel tento mail:

To Te treba pobavi - shoda nahod. Byl ted za mnou kamarad, co ho sejmula prave trnucha, patrne ve stejny tyden jako jsem fotil ja v zoo... Stalo se mu to v Guinea Bissau, kam dojel trabantem.

Student Přírodovědecké fakulty Aleš B. pocítil při brodění v moři z ničeho nic v chodidle velmi silnou a pálivou bolest, která posléze velmi dlouho přetrvávala. Po návratu do Čech mu lékař vyjmul poměrně velký objekt se zpětnými háčky, který Petr Juračka posléze pod elektronovým mikroskopem vyfotografoval. V červených barvách jsou prý zobrazeny zbytky tkáně postiženého. I tak ale nezbývá, než mu gratulovat – setkání se stingrayem mohlo dopadnout daleko hůř!

 

Foto (c) Petr Jan Juračka

Foto (c) Petr Jan Juračka 

 

Psáno pro deníky VLP  


Palmový salon na dobové pohlednici z italského hotelu Florence. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ta stará pohlednice mi evokuje dobu sklonku 19. a počátku 20. století, kdy pro společenskou smetánku vznikaly na obou stranách Atlantiku přepychové hotely a kdy ho brázdily stále větší parníky. Nejlepšími příklady mohou být...

Samice bonga horského s mládětem v oboře spravované Mount Kenya Wildlife Conservancy. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jedním ze zvířat, která představujeme v naší letošní kampani Vzácní a jedineční, je krásná africká antilopa bongo horský. Její výběr byl od prvního okamžiku naprosto jasný. Ve volné přírodě přežívá poslední populace v...




Přihlášení k newsletteru