Den hmyzožravců

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 06. 2010


Zeptám se vás úplně na rovinu: Co si myslíte o pojídání hmyzu?

Abych vysvětlil, proč se ptám: Před pár dny jsem se zúčastnil přednášky, kde své hmyzí pokrmy prezentovala dr. Borkovcová z brněnské univerzity, a kromě jiného jsem tam ochutnal burizony s moučnými červy. To mě přivedlo k myšlence uspořádat v zoo Den hmyzožravců. Představit hmyzožravá zvířata, ale také nechat návštěvníky ochutnat hmyzí pokrmy. (Burizony s moučnými červy bychom samozřejmě nabízeli u výběhu hrabáčice Kvídy – ta se po larvách potemníků může utlouct.)

Jenže jsem narazil.

„Hmyzí jídla?“ podivil se jeden kolega. „Zvažte to. Vzpomeňte si na toho politika, co snědl brouka. Stálo ho to kariéru!“

Kamarádka z rádia vyjekla: „Fůůůj!“

Ostatní se v lepším případě tvářili rozpačitě.

A tak jsem se rozhodl zeptat vás: Přišli byste ochutnat? Nebo se podívat, jak ochutnávají ostatní?

Ale jak i od psaní takhle krátkého sloupku odbíhám, už jsem se téměř rozhodl. Před okamžikem jsem domluvil s paní N. Ta na mou otázku, co by říkala na Den hmyzožravců, odpověděla:

„Hlavně ať to moc neokoření! Byla by věčná škoda, kdyby koření překrylo jedinečnou chuť moučných červů!“

 

Psáno pro pražskou mutaci týdeníku Sedmička

Vyfotografovat hroznýška tatarského byla výzva: okamžitě mizel v písku. Foto Miroslav Bobek

Bájný olgoj chorchoj má připomínat střevo naplněné krví. Píše se o něm také jako o písečném červu. Obojí je ostatně obsaženo v jeho mongolském jménu: „olgoj“ znamená tlusté střevo a „chorchoj“ červa. Těmto...

Ovíječ skvrnitý. Foto Miroslav Bobek

Prý to celé vzniklo tak, že když Holanďané začali na Jávě s pěstováním kávovníku a vcelku pochopitelně nepřáli polnímu pychu, pražili si místní obyvatelé kávová zrnka, která prošla trávicím traktem ovíječů skvrnitých....




Přihlášení k newsletteru