Pohledem ředitele: Příštích pět let
Miroslav Bobek | 06. 09. 2012
Zatímco je dokončován velkorysý projekt nových prostor pro slony, hrochy a antilopy a probíhá (kromě jiných) stavba pavilonu pro velemloky, díváme se do budoucnosti. A je to pohled, ve kterém na svých kobaltových křídlech přilétají nejvzácnější arové, přibíhají jaguáři a připlouvají sirény.
Rada hlavního města Prahy dnes vzala na vědomí střednědobou koncepci rozvoje Zoo Praha a jednomyslně doporučila postupovat podle varianty č. 2, která předpokládá, že během let 2013 až 2017 zde bude proinvestováno 471 836 000 Kč. Kromě obnovy zastarávajících staveb a zařízení se v této variantě počítá i s modernizací zoologické zahrady - a navzdory nepříznivé ekonomické situaci také s vybudováním zcela nových expozic.
Nejprve přijde na řadu Expozice exotických ptáků, která nahradí voliéry mezi výběhem pand červených a velkou voliérou dravců. Tyto malé voliéry byly vybudovány již ve 30. letech a patří tak k nejstarším stavbám v pražské zoo. Z piety proto jednu z nich zachováme, další však nahradí moderní, zčásti průchozí expozice. Představí řadu pozoruhodných druhů papoušků, mimo jiné nestory kea; jejím zlatým hřebem však budou patrně vůbec nejvzácnější velcí papoušci – arové Learovi.
Ilustrační foto Doug Perrine / naturepl.com
To hlavní přijde až později. V roce 2015 začne přestavba mohutného železobetonového Pavilonu velkých savců, ve kterém donedávna žili naši sloni. Do jisté míry zastaralý byl už při dokončení před čtyřiceti lety a ve svém nynějším havarijním stavu je zcela nepoužitelný. Váhali jsme, zda jej nezbourat, ale s demolicí spojený hluk a prašnost i její cena, odhadovaná na 60 až 80 milionů korun, spolu s faktem, že na místě tohoto pavilonu by v záplavové zóně již nebylo možné postavit žádný nový, nás od úvah o bourání rychle odradily. Po dlouhých debatách jsme se „starý sloninec“ rozhodli přestavět na nový pavilon Amazonie a současně v duchu jihoamerických expozic přebudovat i přilehlé plochy, především část tzv. bažantnice.
Ilustrační foto Doug Perrine / naturepl.com
Starý sloninec si zachová svůj půdorys, ale to bude asi tak všechno. Změní se na prostory, které představí Amazonii v celé její bohatosti od horských pramenišť až po tropické deštné lesy. Plánujeme, že návštěvníci zde uvidí například jaguáry, vřešťany, harpyje, tukany, mravenečníky, kajmany nebo šípové žáby. A vůbec největším lákadlem by se měla stát ohromná nádrž s kapustňáky. Stěží si představit atraktivnější pohled!
V Amazonii se snad splní sny návštěvníků naší zoo – i nás samotných. Je to největší výzva a největší úkol pro příští léta. A ovšem i ohromná investice. Při budování zoo se však díváme ještě dál a načrtáváme si expozici Austrálie, komplex pro severská zvířata či pavilon pro nosorožce. To je ovšem prozatím hudba poněkud vzdálenější budoucnosti.
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...